Po nedelňajšej nehode mal poslanec HZDS Ján Cuper podľa policajtov v krvi dve promile alkoholu. Čo to znamená? Šéf Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica hovorí najmä o sťažení koordinácie pohybov, spomalených reakciách, sťaženej schopnosti správne a rýchle vyhodnotiť situácie, ktoré na ceste bežne vznikajú. Vodič síce má v poriadku aj periférne videnie, ale mozog výrazne horšie spracováva informácie. Cuper po nehode pred kamerami najskôr hovoril, že nepil, potom spomenul malé pivo, dva deci orešanského vína na obed, potom zasa hovoril, že nepil. Cuper je medzi vodičmi známy návrhom, aby ženy dostali zákaz jazdy v ľavom rýchlejšom pruhu. V tomto roku hlasoval proti novele zákona, ktorá sprísňovala sankcie pre vodičov porušujúcich predpisy. REPROFOTO Z TELEVÍZIE MARKÍZA
BRATISLAVA - Poslancov jazdiacich pod vplyvom alkoholu by nemala chrániť imunita. Koalícia sa včera zhodla, že pripraví návrh na zúženie imunity poslancov. Impulzom bola havária poslanca Jána Cupera pod vplyvom alkoholu. Nehrozí mu za to žiadna pokuta ani odobratie vodičského preukazu.
Lídri koalície veria, že ich zámer získa dostatočnú podporu poslancov bez ohľadu na stranícku príslušnosť.
"Alkohol zabíja, ak sa zúženie imunity obmedzí len na alkohol, tak asi bude podpora v parlamente," povedal šéf SMK Béla Bugár.
Pre premiéra a šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu bolo "veľmi nepríjemným zistenie", akého skutku sa jeden z poslancov dopustil. "Alkohol je za volantom neprípustný bez ohľadu na to, či je niekto ústavným činiteľ, alebo nie," hovorí Dzurinda. Na otázku, či by sa návrh nemal vzťahovať aj na drogy, Dzurinda podotkol, že "niektoré mutácie tejto témy" ponechá na odborníkov.
Šéf klubu ANO Ľubomír Lintner povedal, že poslanci pred kamerami radi hovoria, že nemajú problém so zúžením imunity, ale keď prejdú dverami parlamentu, reagujú inak. Verí však, že nájdu odvahu, lebo "poslanec nemá byť prečo iný tvor ako bežný občan po požití alkoholu".
Ministerstvo spravodlivosti sa niekoľkokrát snažilo navrhovať zúženie imunity, návrh však poslanci odmietali. Teraz sa zdá, že koaličný návrh podporí aj opozícia.
Podpredseda parlamentu a HZDS Viliam Veteška hovorí jednoznačne: "Určite budem podporovať taký návrh."
Podpredsedníčka mandátového a imunitného výboru Jana Laššáková zo Smeru povedala, že "poradíme sa aj v klube, ale ja som za".
Ján Cuper tvrdí, že návrh podporí aj on. "Mňa sa to už aj tak týkať nebude, pretože ja už alkohol do úst v živote nevezmem," povedal pre agentúru SITA.
Ústavný právnik Radoslav Procházka hovorí, že imunitu na podobné priestupky by poslanec nemal mať. Podľa neho ju nemá ani teraz, len policajti si príliš široko vykladajú priestupkový zákon. (sp, rf)
Doteraz pristihnutí poslanci po jazde pod vplyvom alkoholu
Pál Farkas z SMK, Vlastimil Vicen z HZDS, Peter Ďuračka z SDK.
Poslancov pristihnutých ako šoférujú pod vplyvom alkoholu bolo možno viac, ale týchto troch nakrútili aj televízne kamery.
Polícia môže opitému poslancovi zabrániť v jazde
Napriek tomu, že poslanec má imunitu, polícia mu môže zakázať pokračovať v jazde, keď ho prichytí opitého. V prípade Jána Cupera to nebolo nutné, auto mal po nehode nepojazdné, odviezli ho na odťahovom vozidle.
Vladimír Gemela z policajného prezídia hovorí, že "policajt je oprávnený zakázať jazdu osobe požívajúcej výsady a imunity na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky".
Podľa Gemelu však nemôžu policajti opitého poslanca pokutovať, vodičský mu musia na druhý deň vrátiť.
Vodičovi bez poslaneckej imunity hrozí pri podobnom priestupku, ako spáchal Cuper, pokuta do 15-tisíc korún plus vzatie vodičského preukazu na dva roky. (rf)