
Louisa Brownová, prvé dieťa zo skúmavky, má dnes 22 rokov. Odvtedy prišlo na svet okolo 300 000 ľudí, pri počatí ktorých museli asistovať lekári a embryológovia. Umelé oplodnenie sa stalo takmer bežným a dostupným.
Ľudia budú mať deti stále častejšie s ľuďmi, s ktorými sa sexuálne nestýkajú a ktorých nepoznajú. Aj na Slovensku sa plodí stále menej detí. Až pätina manželstiev nemôže mať kvôli zdravotným problémom ženy či muža potomkov. V bratislavskom centre asistovanej reprodukcie má žiadosť o oplodnenie viac ako 800 manželských párov z celého Slovenska.
Dokážu im tu pomôcť? Prečo je u nás asistovaná reprodukcia stále luxusom? Líšia sa deti zo skúmavky od detí počatých prirodzenou cestou? Čo sú to nájomné matky?
Článok na Slovensku sa plodí stále menej detí prináša v sobotu Magazín SME.
V Magazíne si ďalej prečítate: reportáž zo Slovenského plesu v Prahe, rozhovor s horolezcom Petrom Hámorom, ktorý tvrdí, že v jednej Afričanke je toľko sexapelu ako v dvanástich Európankach, postrehy slovenského chirurga z renomovanej Mayo Clinic na Floride, príbeh dvoch amerických krasokorčuliarok, ktorých meno sa už osem rokov spája s nezabudnuteľným škandálom. dozviete sa, ktorá fotografia z roku 2001 zvíťazila na World Press Photo.