Riceová (vľavo v druhom rade vedľa premiéra Ariela Šarona a Rabinových detí) na chvíľku opustila rokovanie, len aby stihla spomienku na zavraždeného izraelského premiéra Jicchaka Rabina. Na spomienku prišiel aj bývalý americký prezident Bill Clinton (v prvom rade) s manželkou a senátorkou Hillary. FOTO - REUTERS |
Američania chcú stále ukázať, že žiadna dohoda medzi Izraelom a Palestínčanmi sa nedá dosiahnuť bez ich pomoci. Túžba byť pri tom, keď palestínska samospráva a Izrael oznámila dosiahnutie dohody o hraničnom priechode Rafah, zdržala včera v oblasti americkú ministerku zahraničia Condoleezzu Riceovú. Tá zmenila svoje cestovné plány a strávila deň vyjednávaním s oboma stranami. Oznámenie o dohode sa očakávalo včera v noci alebo dnes.
Rafah, ktorý leží na hraniciach medzi Egyptom a pásmom Gazy je uzatvorený od augustovej evakuácie židovských osád z pásma. Izrael to vysvetľuje obavami z prieniku teroristov na svoje územie. Palestínčania sa sťažujú, že im to komplikuje každodenný život.
Hraničné priechody do Gazy sú totiž jednou z mála ciest, ako do oblasti dostať základný tovar a zabezpečiť slobodný pohyb Palestínčanov. Izraelské reštrikcie platia aj na hraničnom priechode Karni medzi židovským štátom a Gazou. Izrael povolil, aby tadiaľ prešlo 35 kamiónov s potravinami denne. Palestínčania tvrdia, že by ich potrebovali pätnásobne viac. Izrael oponuje, že viac ich nemôže skontrolovať a upozorňuje na prípady pašovania zbraní a výbušnín v kamiónoch s potravinami.
Dohodu brzdí snaha Izraela nainštalovať na priechode Rafah kamery, ktoré by on-line monitorovali ľudí, ktorí prekračujú hranicu. Palestínčania to odmietli. Riceová navrhla kompromis: kamery budú, ale spolu ich budú sledovať zástupcovia izraelskej a palestínskej bezpečnosti a nezávislí pozorovatelia z Európskej únie. Tá by mala svoju misiu v Rafahu spustiť v januári.
Dohoda by tiež mala požadovať obnovenie spojenia medzi pásmom Gazy a západným brehom. Dve časti samosprávnych palestínskych území boli od seba prakticky izolované od vypuknutia takzvanej druhej intifády v roku 2000. Ak dohoda prejde, budú môcť Palestánčania cestovať po svojich územiach v autobusoch s asistenciou izraelských vojakov.
Otvorenie hraničných priechodov je podľa Svetovej banky nevyhnutným predpokladom zlepšenia ekonomickej situácie na palestínskych územiach, kde je obrovská nezamestnanosť. (mik)