Šéf CSU Edmund Stoiber tlak v strane zvládol. Zatiaľ. FOTO - REUTERS |
Edmunda Stoibera.
Stoiber mal byť pôvodne v novej vláde ministrom hospodárstva. Odstúpenie Franza Münteferinga z čela sociálnych demokratov (SPD) využil ako zámienku a rozhodol sa do novej vlády nevstúpiť. Chce naďalej ostať na čele bavorskej vlády. Podľa pozorovateľov bol skutočnou príčinou Stoiberov spor s budúcou kancelárkou Angelou Merkelovou o kompetencie ministra hospodárstva.
V každom prípade mu toto rozhodnutie skomplikovalo pozíciu v strane a podpísalo sa pod stratu popularity v prieskumoch verejnej mienky.
Tesne pred včerajším zjazdom sa objavilo niekoľko špekulácií, ktoré strana vzápätí dementovala. Naznačovali však, aká napätá je situácia v strane. Najprv sa objavili správy o internom prieskume, ktorý si dalo vypracovať predsedníctvo CSU. Podľa neho by dnes v Bavorsku volilo CSU len 39 percent, čo je o takmer 20 percent menej než v krajinských voľbách v roku 2003. To by bolo pre CSU alarmujúce číslo. Jej volebný cieľ je už desaťročia nemenný: 50 percent plus jeden. Len ako absolútny vládca Bavorska môže hrať táto regionálna strana dôležitú úlohu aj v celonemeckej politike.
Podobný prepad preferencií už strana zažila. Médiá pripomínajú rok 1993, keď strana strácala pod vedením Maxa Strebla. Vtedy ho zvrhol vtedajší minister vnútra Stoiber, aby vo voľbách v roku 1994 vyviedol stranu z krízy.
Včerajší zjazd strany sa preto očakával s napätím. Zvlášť potom, čo šéf mládežníckej organizácie Manfred Weber v rozhovore pre týždenník Focus nevylúčil ani stranícky "puč".
Stoiberova odpoveď bola prekvapujúco emotívna. "Je mi ľúto, že som svojím rozhodnutím priviedol seba i stranu do ťažkej situácie," povedal Stoiber pred 200 delegátmi. "Sám mimoriadne trpím, trpím ako pes."
Strana nakoniec svojho predsedu podržala. Predsedníctvo vyjadrilo Stoiberovi jednoznačnú podporu a požehnanie koaličnej dohody s SPD sa bralo ako samozrejmosť.