Nemeckí sociálni demokrati (SPD) schválili koaličnú zmluvu bez problémov. Radosť odchádzajúceho predsedu strany Franza Münteferinga (vľavo) a odchádzajúceho kancelára Gerharda Schrödera bola nefalšovaná. FOTO - REUTERS |
Novej nemeckej vláde konzervatívneho bloku (CDU/CSU) a sociálnych demokratov (SPD) už nestojí nič v ceste. Druhú veľkú koalíciu v nemeckých povojnových dejinách včera s veľkou prevahou schválili zjazdy všetkých troch koaličných strán.
V CDU hlasovali proti zmluve len traja delegáti, v SPD ich bolo pätnásť, v bavorskej CSU sa nenašiel ani jeden.
Kritika straníckych základní bola zdržanlivá. Lídri sa snažili delegátov presvedčiť, že sa im podarilo do programu budúcej vlády presadiť kľúčové body, a preto si nová koalícia zaslúži ich dôveru.
Ako prví schválili koaličnú dohodu kresťanskí demokrati (CDU). Merkelová obhajovala spojenie so sociálnymi demokratmi ako jedinú možnosť po predčasných parlamentných voľbách, v ktorých CDU nezískala dosť hlasov na vytvorenie vlády s liberálmi (FDP). "Politika je umenie možného," povedala včera Merkelová.
Kresťanskí demokrati sú nespokojní hlavne s daňou pre bohatých a málo razantnými reformnými krokmi budúcej vlády ako daňou za spojenie s ľavicovou SPD.
Najostrejším kritikom bol finančný expert strany Friedrich Merz. "Nemôžem v tejto koaličnej zmluve rozoznať rukopis CDU," povedal ešte v nedeľu podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zaútočil aj na budúcu kancelárku Angelu Merkelovú, s ktorou má už dlhšie osobné spory. "Platíme za úrad kancelára prekliate vysokú cenu."
Hladký priebeh mal aj zjazd sociálnych demokratov. Odstupujúci kancelár Gerhard Schröder v bojovnom prejave presviedčal delegátov, že program budúcej vlády má sociálnodemokratický rukopis. Napriek dohode o zvýšení dane z pridanej hodnoty a zjednodušenému prepúšťaniu zamestnancov, ktoré si presadila CDU.
Zjazd v Karlsruhe bol plný emócií. Strana sa lúčila so svojím veľkým kancelárom. Franz Müntefering, odstupujúci šéf strany, ho chválil ako veľkého štátnika. "Písal si dobré dejiny tejto krajiny," povedal Müntefering a vyzdvihoval jeho odvahu k reformám doma a odvážnej zahraničnej politike smerom von. Strana, ktorá donútila Schrödera odstúpiť z vlastného čela na protest proti jeho reformným krokom, ho včera odmenila desaťminútovým potleskom.
Ako jediná z troch strán včera SPD v rokovaní neskončila. Musí si ešte zvoliť nové vedenie strany a rozhodnúť o osude Franza Münteferinga. Ten na čele strany končí, je však pripravený stať sa vicekancelárom novej vlády a ministrom práce a sociálnych vecí. (mim)