Populárna jordánska kráľovná Ranja navštívila v nemocnici obete teroristického útoku. FOTO - REUTERS |
Stredajšie samovražedné útoky v ammánskych hoteloch spáchali podľa al-Káidy štyria Iračania: dvaja muži a manželský pár. Jordánska polícia sa k tomu nechcela vyjadriť: zatiaľ skúma pozostatky troch mužských tiel, ktoré mali patriť atentátnikom. O žene policajti nehovorili nič, ale objavili sa informácie, že pravdepodobnú atentátničku omylom zarátali medzi obete.
Jordánska polícia podnikla niekoľko razií v chudobných predmestiach Ammánu, kde žijú prisťahovalci z Iraku. Zatkla tam 120 ľudí. Policajný hovorca však predpokladal, že väčšinu z nich po krátkom výsluchu prepustia.
Už niekoľko mesiacov sa v arabských médiách špekuluje, že šéf al-Káidy v Iraku Músa Zarkáví vycvičil komando samovražedných atentátnikov. Malo by ich byť asi sto a útočiť by mali v Iraku, ale aj v susedných krajinách. Viacerí svedkovia vypovedali, že samovrahovia mali iracký prízvuk.
Al-Káida včera vydala už druhé vyhlásenie k útokom, ktoré zabili 57 ľudí. To je u teroristov veľmi neobvyklé. Viedla ich k tomu pravdepodobne vlna hnevu, ktorú útoky vyvolali dokonca aj v arabskom svete.
Organizácia sa snažila vysvetliť motívy svojho činu. Veľa Jordáncov totiž podporuje sunnitský odpor v Iraku, ku ktorému patrí aj al-Káida. Nechápu však, prečo moslimovia útočia na moslimov. Al-Káida preto vo vyhlásení zdôrazňovala, že útočila na hotely, kde bývajú židia a západniari. Najviac obetí však bolo domácich.
Ak by sa skutočne potvrdilo, že útok spáchal aj manželský pár, išlo by o raritný prípad. Manželské či partnerské samovraždy podľa psychológov nie sú neobvyklé. Stávajú sa napríklad po smrti dieťaťa či v prípade, ak má jeden z páru nevyliečiteľnú chorobu alebo dlhodobo trpí. Partnerský samovražedný útok je však novinkou.
Objavili sa už prípady palestínskych žien-samovrahýň, ktoré v samovražednej "misii" nasledovali manžela alebo snúbenca. Nikdy to však nespravili spolu. Otázkou je, či žena-samovrahyňa išla v Ammáne so svojím mužom dobrovoľne alebo ju donútil. V prípade, ak išlo o neplodnú alebo chorú ženu, je celkom možné, že sa rozhodla dobrovoľne. Hoci by bola ženou martýra, už by sa nevydala a jej rodina by ju neprijala späť.
V Ramalláhu si včera modlitbami pripomenuli prvé výročie smrti Jásira Arafata, ktorý sa pre Palestínčanov ostáva symbolom boja za nezávislosť. Na slávnosti sa zúčastnili palestínski predstavitelia na čele s prezidentom Mahmúdom Abbásom a niekoľko zahraničných diplomatov. "Opakujem svoj záväzok pokračovať v ceste, ktorou sa (Arafat) vydal a pre ktorú toho veľa obetoval, kým palestínska vlajka nezavlaje nad hradbami, minaretmi a kostolmi Jeruzalema," vyhlásil Abbás v prejave počas slávnosti. "Abú Amar (Arafatovo bojové meno) nesníval o paláci v Palestíne, ale o hrobe v Jeruzaleme a v Jeruzaleme tiež bude pochovaný z milosti Božej," povedal prezident. Abbás už dopoludnia položil v Ramalláhu základný kameň komplexu, ktorý má byť vybudovaný nad Arafatovým hrobom. FOTO - REUTERS |