Španielsky reprezentant Carlos Marchena (vľavo) v rozhovore s útočníkom Raúlom na tréningu v stredisku Las Rozas neďaleko Madridu. FOTO - TASR/AP
Futbalisti Španielska postúpili do baráže z 2. miesta v skupine za Srbskom a Čiernou Horou. Bola to skupina s tesnými výsledkami zápasov medzi favoritmi. Španieli hrali dva razy 1:1 s Bosnou a Hercegovinou (BaH), 1:1 a 0:0 so Srbskom a Čiernou Horou (SČH), 1:0 a 0:0 s Litvou. Zachránili ich vlastne dve víťazstvá 2:0 nad Belgickom.
Pre Španielov bolo druhé miesto sklamaním, prehrať baráž, a tobôž so Slovenskom, by sa rovnalo národnej futbalovej tragédii. Určite by padla najmenej trénerská hlava. V mysliach ešte stále rezonuje vyradenie na ME 2004, keď skončili Španieli v skupine na 3. mieste za Gréckom a Portugalskom. Namiesto Iňakiho Saeza prišiel nový tréner Louis Aragones. Španieli ani s ním nie sú spokojní, lebo nehrajú dobre, nepostúpili priamo, ale ešte je tu baráž a zatiaľ akoby vládlo ticho pred búrkou.
Nepriaznivá situácia, povinnosť hrať baráž, vniesla nervozitu aj medzi hráčov, ktorí si vyčítali, prečo sa nepostúpilo. Vznikla z toho roztržka a bitka medzi Puyolom z Barcelony a Vicentem z Valencie na sústredení pred posledným zápasom kvalifikácie v San Marine.
BaH - Španielsko 1:1
Domáci hrali od začiatku dôrazne, Španielov uspali ich zbraňou - zdĺhavým rozohrávaním a zdržiavaním. Bol to pretaktizovaný zápas.
Španielsko - BaH 1:1
Hostia viedli od 38. min gólom Misimoviča. Tri body mali takpovediac vo vrecku. Španieli aj s prispením rozhodcu vyrovnali v trojminútovom nadstavení hlavičkou Marchenu, keď hostia hrali už oslabení o dvoch vylúčených.
Španielsko - SČH 1:1
Po rýchlom góle Raúla nastali v hre Španielov hluché chvíle, jednu z nich po hrubej chybe Casilasa využil Kežman na vyrovnanie. Casilasa neskutočne tvrdo kritizovali v tlači.
SČH - Španielsko 0:0
Domáci umne spomaľovali hru, súpera doslova uspali, ustrážili Torresa, ktorý bol sklamaním a v 53. min ho vystriedali.
Litva - Španielsko 0:0
Absolútne nezáživný zápas. Španieli sa nevedeli dostať do tempa, domáci jazdili po celej ploche a bojovali o veľký výsledok. V závere mohol Stankevičus aj skórovať.
Najmenej inkasovali v kvalifikácii
1 gól - Srbsko a Čierna Hora
2 góly - Francúzsko
3 góly - Holandsko, Španielsko (ja)
Španielska vizitka
BRATISLAVA - Španielsko bolo často na vrcholných podujatiach v úzkom okruhu najväčších favoritov, ale zatiaľ mu rozhodujúci prienik medzi absolútnu svetovú elitu nevyšiel - z MS medailu nemá. Aj tak patrí náš dnešný súper v baráži o postup na majstrovstvá sveta 2006 k futbalovým veľmociam.
Najlepším umiestnením Španielska na MS je 4. miesto v roku 1950.
Od roku 1978 na MS ani raz nechýbalo, najďalej sa dostalo do štvrťfinále.
Celkovo má 11 účastí na MS.
Španielsko na svetových šampionátoch
1934 - vypadlo vo štvrťfinále s Talianskom (1:1 po predĺžení a 0:1)
1950 - 4. miesto
1962 - nepostúpilo zo základnej skupiny
1966 - nepostúpilo zo základnej skupiny
1978 - nepostúpilo zo základnej skupiny
1982 - nepostúpilo z osemfinálovej skupiny
1986 - vypadlo vo štvrťfinále s Belgickom (1:1 po predĺžení, 4:5 na pokutové kopy)
1990 - vypadlo v osemfinále s Juhosláviou (1:2 po predĺžení)
1994 - vypadlo vo štvrťfinále s Talianskom (1:2)
1998 - nepostúpilo zo základnej skupiny
2002 - vypadlo vo štvrťfinále s Kórejskou republikou (0:0, 3:5 na pokutové kopy) (oš)
Charakteristika hry Španielov
vyšperkovaný, komplikovaný spôsob kombinácie, štýl na "tisíc prihrávok", jedno z mála mužstiev na svete, ktoré má vyrovnanú ofenzívu aj defenzívu. Prednosti
skvelá technická vybavenosť hráčov, taktická zrelosť tímu, herné skúsenosti z najlepších svetových líg, sebavedomie vyplývajúce z postavenia vo futbalovom svete. Slabiny
dávajú málo gólov, čo sa môže vypomstiť pri inkasovaní čo len jedného, majú v hre veľa hluchých miest, keď akoby stáli na mieste, sú citliví na tesnú obranu, tvrdosť a dôraz vsúbojoch, nevedia prekonať takzvanú uspávaciu taktiku, obrana je citlivá na vysoké centre, brankár Casillas nevyniká výškou (182 cm).