Litva podobne ako Slovensko rieši, čo urobí s firmou, ktorú sčasti vlastní spoločnosť Jukos. Litovská vláda je však o krok ďalej, pretože už tvorí zoznam záujemcov o rafinériu Mazeikiu. Doteraz sa prihlásili štyria záujemcovia: britsko-ruská skupina TNK-BP, poľský PKN Orlen, ruský Lukoil spolu s americkým ConocoPhillips a kazašský štátny podnik KazMunaiGas.
Litva vlastní 40,6 percenta Mazeikiu a má právo schvaľovať kupca 53,7-percentného podielu, ktorý stále vlastní ruský koncern Jukos. Litovská vláda oznámila, že prednostným uchádzačom o podiel Jukosu je britsko-ruská TNK-BP.
Podľa vyjadrenia predstaviteľov Jukosu v Londýne firma zatiaľ nedostala nijakú oficiálnu ponuku a v dôsledku zmrazenia aktív Jukosu v Holandsku také niečo ani nie je možné. Podiel Jukosu v rafinérii, podobne ako jeho akcie v slovenskom Transpetrole, zmrazil v októbri holandský súd.
Robotická hračka robí Tescu problém
Hračka pre deti v tvare robota Roboman dokázala rozhnevať tri firmy a zamestnať súdy dvoma žalobami. Hračku predáva obchodný reťazec Tesco, ktorý ju však stiahol z predaja potom, čo ho zažaloval český výrobca hračiek Epee CZ. Podľa firmy je totiž Roboman napodobeninou jeho originálnej hračky Robosapiens a už stihol podať trestné oznámenie. To však nie je celý spor. Spoločnosť New Wave 2002, ktorá pre Tesco Robomana dováža, obvinenie z plagiátu odmietla a chce podať na Epee CZ žalobu za poškodenie dobrého mena. Epee CZ sa zasa plánuje na súde domáhať náhrady škody, ktorú mu predaj Robomana spôsobil.
Zatiaľ čo Epee CZ predáva hračku Robosapiens za 3490 českých korún, Roboman v obchodoch Tesco stojí 1990 korún. "Výrobok Roboman nemá toľko funkcií ako originál Robosapiens, čím dochádza ku klamlivej reklame spotrebiteľa," tvrdí český výrobca Epee CZ.
Buffet sa nenápadne sťahuje zo stávky proti doláru
Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway amerického miliardára Warrena Buffeta znížila sumu, ktorú má vloženú v devízových kontraktoch a stavia ňou na pokles hodnoty amerického dolára. Buffet v roku 2002 stavil 21,5 miliardy dolárov na pokles dolára v nádeji na jeho problémy spôsobené vysokými mínusmi v americkom obchode a verejných financiách. Stávka sa mu vyplácala až do roku 2004. Od začiatku tohto roka však dolár vďaka rastu úrokov výrazne spevňuje a to stojí Buffeta každý štvrťrok vysoké straty. Minulý týždeň vyše 20-miliardovú sumu znížil o päť miliárd.
Buffetova firma Berhshire vykázala v poslednom štvrťroku najnižší zisk od roku 2001. Čistý zisk sa medziročne znížil o 48 percent na 586 milióna dolárov, vinou strát poisťovacej divízie v dôsledku hurikánov Katrina a Rita.
OTP sa rozmáha v Srbsku
BUDAPEŠŤ - Najväčšia maďarská banka OTP, ktorá vlastní aj Slovensku OTP Banku, oznámila, že chce prevziať 99 percent spoločnosti Vojvodjanska banka z Nového Sadu v Srbsku. Práve Srbsko je podľa OTP cieľom jej akvizičnej stratégie. OTP už predtým ponúkla srbskej vláde odkúpenie 89,4 percenta spoločnosti Niska banka.
Vojvodjanska banka mala v polovici roku podiel 6,2 percenta na srbskom trhu. Vojvodjanska bola medzi 16 bankami, ktoré Srbsko v roku 2002 znárodnilo. Štát banku takmer zavrel v roku 2002, keď zrušil štyri najzadlženejšie banky.
Vojvodjanska má 175 pobočiek, ktoré obsluhujú 680-tisíc klientov. V aktívach má Vojvodjanska 463,5 milióna eur. Niska banka má 24 pobočiek a 80-tisíc zákazníkov. Na srbskom trhu má podiel 0,7 percenta.
(text Reuters, čtk)