"Zamestnanec má prerušené všetky druhy poistenia v čase, keď čerpá rodičovskú dovolenku," povedala hovorkyňa poisťovne Vladimíra Pôbišová. Upozornila, že takýto človek sa stáva "poistencom štátu", jeho zamestnávateľ však musí do ôsmich dní oznámiť začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca. Inak poisťovňa neeviduje rodiča ako poistenca štátu a štát za neho nezaplatí. Rodičov však Pôbišová upokojuje, že aj keď zamestnávateľ neoznámi zmenu do ôsmich dní, ale neskôr, štát príspevok doplatí. Štát však platí len dôchodkové poistenie, nie nemocenské ani poistenie v nezamestnanosti.
Zmena nastala, keď štát začal rodičovský príspevok vyplácať každému rodičovi dieťaťa do troch rokov, bez ohľadu na to, či sa o dieťa stará sám, alebo ho cez deň zverí opatrovateľke. Sociálna poisťovňa v tomto prípade už totiž nevie, či rodič, ktorý dostáva rodičovský príspevok, nepracuje. Exminister práce Ľudovít Kaník pri príprave zákona upozorňoval, že štát bude naďalej viac podporovať rodičov, ktorí sa starajú o dieťa osobne, a to práve tým, že za nich zaplatí dôchodkové poistenie.
Zmena sa týka aj rodičov, ktorí vstúpili do druhého dôchodkového piliera. Ak zamestnávateľ neohlásil, že čerpajú rodičovskú dovolenku, štát za nich neplatí ani príspevky na ich starobné sporenie dôchodkovej spoločnosti, ktorú si vybrali. Nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti štát neplatí v každom prípade, rodič ich má počas rodičovskej dovolenky prerušené.
Povinnosť hlásiť rodičovskú či materskú dovolenku je tohtoročnou novinkou, poisťovňa však dnes nevie povedať, či o nej zamestnávatelia a zamestnanci vedia. Plánuje však takúto štatistiku spracovať a vyhodnotiť. Pôbišová zamestnancom, ktorí na materskú či rodičovskú dovolenku nastupujú, odporúča, aby si u zamestnávateľa preverili, či to oznámil poisťovni. (haj)