Francúzsky prezident Jacques Chirac si podáva ruky so starostlivo vybranými mladíkmi na oslavách prímeria. Aj takto chce vláda ukázať, že mieni súčasné nepokoje riešiť. FOTO- REUTERS |
Vo Francúzsku bol včera voľný deň, oslavovalo sa prímerie z roku 1918. Parížania si najprv odkrútili povinnú oficiálnu ceremóniu pri Víťaznom oblúku, o zopár hodín neskôr, okolo poludnia, kontrolovalo asi päťdesiat policajtov šesť ľudí, ktorí prišli k Eiffelovke protestovať proti potratom. Očakávali, že sa objavia aj skupinky s opačným názorom. Neprišiel nikto, a tak sa mohli presunúť o pár metrov ďalej k Múru mieru na Champ de Mars - a pozorovať ohlásenú manifestáciu proti násiliu.
Bola to pokojná udalosť, zopár desiatok ľudí sa rozprávalo s novinármi a okoloidúcimi. Zorganizovali ju obyvatelia postihnutých predmestí. "Všetko sa rieši medzi mladými výtržníkmi a policajnou silou. Tie dva svety si však vôbec nerozumejú, a tak chceme byť prostredníkmi medzi nimi," povedal SME Rachid Nekkaz z asociácie Rešpekt na predmestiach.
Asociáciám ide o podobné veci ako výtržníkom. Chcú upozorniť na to, že "každý kút Francúzska je osudovo rozdelený na centrum a perifériu, a že v tej periférii sa päťdesiatim miliónom ľudí žije mimoriadne zle." Zvolili si však diskusie a verejné zhromaždenia, postupne sa chcú presúvať aj do iných miest.
"Sú dva druhy pokoja," hovorí Nekkaz, "výnimočný stav patrí do skupiny umelých pokojov. Pod ním to vrie. Skutočný pokoj dosiahneme až tým, keď sa zmení naše zmýšľanie, budeme sa rešpektovať a konať s jasnou mysľou. Prioritou vlády by nemalo byť posilňovanie bezpečnosti, ale harmonizácia krajiny. Aby sa spoločnosť zmiešala a všetci mali rovnaký prístup k vzdelaniu, práci a ubytovaniu."
Jeho kolega Rachid Remiz si myslí, že výbuchy áut neboli úplne zbytočné, kontraproduktívne sa stali len pre tých, čo sa do nich zapojili - kvôli pokutám sa majú ešte horšie. "Aspoň sa veci pohli. Doteraz sme nikdy neboli v televízii ani v rádiu." Oceňuje, že vláda chystá zmeny, ale nečaká, že sa zmení slovník ministra vnútra: "Sarkozy je ako diktátor, taký Napoleon. Dnes hovorí o zberbe, ktovie, čo bude zajtra."
Začali sa šíriť správy, že výtržníci sa cez víkend chystajú na Paríž. Naznačujú to správy, ktoré sa šíria po blogoch. Polícia priznáva, že ich nedokáže kontrolovať, lebo ich je priveľa. Internetová stránka rádia Skyrock, ktorá bola najväčšou organizačnou baštou, je už však zablokovaná. Aj Rachid o plánovaných útokov počul, ale veľmi tomu neverí: "Keby sa to stalo, bolo by to peklo."
Hlavné mesto sa doteraz do útokov príliš nezapojilo. Rachid to vysvetľuje tým, že tam sa nežije zle. Preto bolo len málo Parížanov solidárnych s obyvateľmi predmestí.
Ak by sa výtržníci predsa len rozhodli na Paríž zaútočiť, zrejme si vyberú okolie Eiffelovky a Námestie republiky. Pre istotu bude cez víkend v meste asi 3000 policajtov - budú kontrolovať stanice metra a vlakov a okolie Stade de France, kde sa bude hrať futbalový zápas Francúzsko - Nemecko.
Väčšina ľudí dúfa, že nepokoje sú už zažehnané. Miznú aj z titulkov v médiách.
Autor: KRISTÍNA KÚDELOVÁ, Paríž