Český Ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že bude majetok zhabaný štátom pred 25. februárom 1948 vymáhať už iba na základe špeciálnych reštitučných zákonov. Podľa hovorcu súdu Michala Spáčila to znamená, že navrátenie takéhoto majetku nie je viac možné žiadať pomocou občianskoprávnych žalôb. Týka sa to aj majetku zhabaného po druhej svetovej vojne na základe Benešových dekrétov, o ktorý sa usilujú potomkovia českých šľachtických rodov.
Rozhodnutie súdu im znovuzískanie majetku v mnohých prípadoch znemožní. Podľa reštitučných zákonov museli ľudia o zhabaný majetok požiadať v určitej lehote, ktorá v mnohých prípadoch už vypršala, a navyše bol presne určený okruh osôb, ktoré vôbec mohli o majetok žiadať.
Práve to sa žiadatelia so striedavým úspechom snažili obísť žalobami na určenie alebo vydanie majetku. Ako najznámejší žiadateľ František Oldřich Kinský, ktorý podal 157 žalôb na navrátenie majetku v hodnote 40 miliárd českých korún. Kinský päť sporov vyhral, to však vyvolalo kritiku politikov a odvtedy prehráva.
"Majetok, ktorý štát neumožnil vrátiť prostredníctvom reštitučných zákonov, nie je možné vrátiť iným spôsobom a nie je možné sa úspešne domáhať určenia vlastníctva naň alebo o jeho vydanie," zhrnul význam rozsudku Spáčil.
Právni zástupcovia šľachtických rodov rozhodnutie označili za protizákonné a politické. Chcú sa obrátiť na Európsky dvor v Štrasburku. Podľa Spáčila však Ústavný súd vychádzal práve z rozhodnutí európskeho súdu.
(pm, čtk)