Čo môže baráž urobiť s futbalom v oboch krajinách?
Pre Španielsko by nepostúpenie znamenalo národnú futbalovú tragédiu a zrejme by to prinieslo zemetrasenie nielen na lavičke trénera, ale aj na postoch vo zväze, vzhľadom na to, že Španieli neobstáli ani na ME 2004. Postup berú ako samozrejmosť.
Pre nás by postup znamenal, takpovediac, štátny sviatok. Hráme dva najdôležitejšie zápasy novodobej futbalovej histórie. Ani na jeden šampionát sme sa doteraz neprebojovali. Náš futbal by sa mnohonásobne zvýraznil, získal by rešpekt, hráči lepšie podmienky a predovšetkým - naraz by dostal zväz obrovskú sumu 300 miliónov korún. O futbal by začali prejavovať záujem ďalší sponzori, ako to bolo po prvých úspechoch hokejistov. Ďalšie peniaze by prišli z účinkovania na šampionáte. Bol by to neuveriteľný džob nášho futbalu.
Nepostúpenie z baráže by prinieslo vrátenie sa do šedivého priemeru. Chvíľkový ošiaľ by opadol, futbal by v prvom momente veľmi utrpel a dlho by trvalo, kým by sa prebral. Hoci bola možnosť hrať baráž veľmi oslavovaná, v prípade nepostúpenia by sa na tento čiastkový úspech veľmi rýchlo zabudlo.
V baráži je outsider v istej výhode. My na rozdiel od Švajčiarska (hrá s Tureckom) a Nórska (s Českom) v dvojnásobnej, lebo hráme prvý zápas vonku a v prípade, že ho dobre rozohráme, máme šancu dohrať "druhý polčas" pod tlakom vlastného publika, dvanásteho hráča.
Začína sa boj o všetko. Je to čiernobiely, spravodlivý súboj, komentoval baráž český tréner Karel Brückner. (ja)