Pohľad cez dve podlažia do záhrady. Naľavo je betónový panel, vpravo hore stena v ,lufte'. |
Cez presklenú južnú stenu sa po celej výške domu otvára výhľad do udržiavanej záhrady, ktorá nadväzuje na terasu z drevených fošní. Dominuje jej bazén s vodou vyhrievanou slnečnými kolektormi. "Dom by už kolektory nevyhriali, ale ani netreba," hovorí architektka. "V zime sa vyhreje cez presklené plochy. V lete zase pomôžu vytvoriť chládok žalúzie alebo špeciálne zasúvacie dvere s malými okienkami, ktoré navyše v interiéri vytvárajú zaujímavú hru so svetlom."
Bočné dvere kuchyne susedia rovno so záhonom byliniek, stačí otvoriť dvere a odtrhnúť si čerstvú mätu či bazalku. Za pozornosť stojí aj nádrž na zachytávanie dažďovej vody. A samozrejme, podpivničená garáž.
Južnej strane interiéru dominuje holubia modrá, biela a sklo, severnej teplé farby - žltá a lososovoružová.
Cez panoramatické okná, ktoré sa tiahnu v línii očí, sa otvára širokouhlý výhľad na všetky strany. Sú zaujímavým prvkom na oboch poschodiach - dolu v kuchyni poskytujú pohľad do záhrady, na poschodí v kúpeľniach cez ne vidíte celé Karpaty.
"S manželom sme sa na návrhu rýchlo zhodli," hovorí architektka o rodinnej spolupráci. "Rodičia mi dôverovali, synovia, ktorí tiež študujú architektúru, iba sledovali, aby sme neskĺzli do kompromisov. Treba vedieť, kde sa dá ušetriť. Nám sa to podarilo napríklad na osvetlení, skrytých šatníkoch alebo na zariadení kuchyne. V žiadnom prípade sa to však nevyplatí pri vonkajšom obale."
Obývacie priestory na prízemí, prepojené s kuchyňou, dopĺňa netradičná dominanta - veľkorozmerný betónový panel, ktorý prepája obe podlažia a zároveň tvorí bočnú stenu schodiska. "Návštevy sa nás väčšinou pýtajú, kedy ho omietneme," smeje sa Oľga Vodová. "Pôvodne mal byť biely, zo strany schodiska obložený a pripravený ako podklad na zavesenie obrazov. Ale naši juniori povedali - škoda omietať. Fascinuje ich surový betón. Tak sme ho napustili špeciálnym prípravkom a ostal tak. Nič naň nezavesíme."
Obývacie priestory sú otvorené do výšky celého domu, teda na obidvoch podlažiach. Obvodová stena druhého podlažia zasahuje len do polovice priestoru. "Je to jedno z našich úžasných technických riešení. Stena visí a nepotrebuje žiaden podporný stĺp," opisuje architektka.
Dvojizbový byt rodičov Oľgy Vodovej je súčasťou celého objektu. Rozlohou je neveľký, ale útulný, vonia čerstvo upečeným koláčom. Zariadenie má svoju patinu, dodáva prostrediu príjemnú atmosféru a pocit rodinného tepla. "Seniori sú tu šťastní, majú blízko do svojej záhradky v Modre. Sú srdcom nášho domu. My sme tu len cez víkendy, pracujeme v zahraničí," vysvetľuje architektka. "Je nám tu fajn, je tu bezpečne, a keď máme návštevu, môžeme využiť celý dom," dodávajú starí rodičia.
Koľko to všetko stálo? "Zatiaľ sme to nezrátali," hovorí Oľga Vodová. "Som si však istá, že to nebude oveľa viac ako pri domoch, čo stoja naokolo. Stavali sme rozumne, pre dve rodiny. Všetko tu funguje tak, ako treba."
Modro-sivý rodinný dom v novej zástavbe v Šenkviciach spôsoboval spočiatku kompetentným úradom problém. Na jednoduchú architektúru, ktorá uprednostňuje účelnosť v duchu súčasných trendov, tu neboli zvyknutí. Architektke Oľge Vodovej sa však nakoniec predsa len podarilo postaviť pre seba a svojich blízkych moderné bývanie. Odborníkom z fachu sa jej výtvor tak páčil, že ho v nedávnej architektonickej súťaži CE.ZA.AR označili za rodinný dom roku 2005.
Obývacie priestory ozvláštňujú panoramatické okná. Majitelia domu uprednostnili v interiéri jednoduchosť a účelnosť. |