
Dnešná mladá generácia si musí uvedomiť, že výška dôchodku každého jednotlivca bude závisieť od toho, koľko si ušetrí počas aktívneho života. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Vláda včera schválila návrh zákona o sociálnom poistení, ktorý je kľúčový na rozbehnutie dôchodkovej reformy na Slovensku. Spolu s definitívnym 49-percentným modelom privatizácie SPP je veľmi pravdepodobné, že sa reforma skutočne naštartuje.
Pôvodne Magvašiho rezort počítal, že dostane z privatizácie najlukratívnejšieho slovenského podniku na dôchodkovú reformu 55 miliárd korún. Ministri to však zmenili a konečná podoba určuje, že reforma dostane polovicu z privatizačných výnosov 49-percentného balíka akcií SPP. Podľa premiéra Dzurindu takto pôjde na reformu viac, ako sa pôvodne predpokladalo.
Primárnym cieľom dôchodkovej reformy je rozbehnúť trojpilierový systém sociálneho zabezpečenia a zmeniť celý systém z priebežného na zmiešaný. Úplný nábeh reformy do reálneho života občanov odhaduje šéf sekcie sociálneho poistenia ministerstva práce Michal Szabo na 25 až 30 rokov.
Súčasný - priebežný systém je založený na tom, že odvody ekonomicky aktívnych ľudí na dôchodkové zabezpečenie sa nikde neukladajú, ale sa v plnej výške používajú na priebežné vyplácanie dôchodkov dnešným dôchodcom. Princípom zmiešaného (viacpilierového) systému je, že občania si ešte počas pracovného života odkladajú časť peňazí do osobitných fondov, ktoré však nie sú používané na výplatu aktuálnych dôchodkov. Tie sa zhodnocujú a po dosiahnutí dôchodkového veku svoje peniaze čerpá priamo platiteľ.
Hneď po odštartovaní reformy začnú ekonomicky aktívni ľudia odvádzať časť peňazí do fondov, čím však nebude dostatok financií v priebežnom systéme na výplaty súčasných dôchodkov. Práve tento rozdiel bude niekoľko desaťročí financovaný z privatizačných príjmov. „Percento odvádzané do osobitných fondov sa bude postupne zvyšovať. Naším cieľom je dosiahnuť stav, keď pôjdu dve tretiny na priebežné financovanie a tretina do fondov,“ povedal Szabo. Reforma sa rozbehne v budúcom roku a začať by sa malo na úrovni 3 až 4 percent.
Tretím pilierom dôchodkového systému je dôchodkové doplnkové poistenie, ktoré však nebude pre občanov povinné. Na Slovensku je v súčasnosti asi 1,2 milióna dôchodcov a viac ako dva milióny ekonomicky aktívnych obyvateľov, ktorí ich živia.
TOMÁŠ KUČA