V jordánskom Ammáne sídlia firmy, ktoré majú v Iraku kontrakty. Svoje úrady tam má OSN aj mimovládne organizácie. Preto, že je tam bezpečnejšie ako v Bagdade a Ammán má aj lepšiu infraštruktúru.
V meste sa zhromaždili aj státisíce Iračanov, ktorí utiekli pred vojnou a začali tam skupovať nehnuteľnosti. Útočisko v kráľovstve našli aj Saddámove dcéry.
Pre jordánskeho Palestínčana Músu Zarkávího bolo prirodzené, že sa tam pokúšal udrieť. Kontraktori, zástupcovia zahraničných firiem a obchodní cestujúci tam trávili čas, tak že to odporovalo ortodoxnému výkladu islamu. Popíjali, veselili sa v baroch, možno si užívali s prostitútkami a pracovali pre "židov a križiakov".
O zmenu jordánskeho režimu sa usiloval už v polovici 90. rokov. Z pomerne umierneného, aj keď na západné pomery určite nie demokratického Jordánska, chcel urobiť islamský štát. Išiel za to sedieť, ale súčasný kráľ Abdalláh II. ho amnestoval. Včera sa musel prechádzať po vybuchnutých hoteloch a navštevoval zranených v nemocniciach.
Zarkáví dlho hľadal citlivé miesto Jordánska. Narážal však na pomerne kvalitnú jordánsku tajnú službu, ktorá mala aj informácie z Ameriky a Izraela.
Pred Novým rokom 2000 to prvýkrát neúspešne skúšal v hoteloch. Aj v Radissone, ktorý v stredu dostal zásah.
Pred rokom v jordánskej televízii ukázali muža, ktorý tvrdil, že Zarkáví nakúpil chemické látky za 170-tisíc dolárov. Chcel ich použiť na chemický útok v Ammáne. Vraj by zabil až 20-tisíc ľudí. Nestihol to, lebo tajná služba dostala avízo. V auguste tohto roku zase chcel raketou zničiť americkú vojenskú loď kotviacu v prístave Akaba. Tesne minula.
Ukázalo sa, že slabým miestom Jordánska sú hotely. To je vzhľadom na rozvinutý cestovný ruch znepokojivá správa.
Hoci krajina leží v blízkosti Iraku a Izraela, bezpečnostné opatrenia v ammánskych hoteloch boli podľa viacerých svedkov takmer nulové. Žiadne detektory kovov, žiadne zrkadlá na prezeranie áut, veľmi slabý výskyt bezpečnostných služieb. Podobne ako v egyptskom letovisku Šarm aš Šejch, kde v júli al-Káida zabila desiatky ľudí.
Jordánsko po šoku z útoku tvrdí, že svoju politiku nezmení. Stále bude zatýkať islamských militantov aj pokračovať vo vojne proti terorizmu.
JANA MIKUŠOVÁ