Izraelský obchodník Cvika Šur sedel včera vo svojom jeruzalemskom byte a pozeral v televízii spravodajstvo z Ammánu. Ešte pred pár hodinami tam bol aj on. Má 70 a posledných 50 rokov žije v Izraeli. Nikdy nezažil teroristický útok. "Raz sa to muselo stať, ale nemyslel som si, že to nebude doma," povedal pre SME.
Keď v stredu večer parkoval svoje auto blízko hotela Grand Hyatt, kde mal obchodnú schôdzku, uvidel peklo. Horiace výklady hotela, vystrašených ľudí a chaos.
"Jordánci to jednoducho nezvládli," hovoril o troch takmer simultánnych výbuchoch, ktoré zasiahli ammánske luxusné hotely. S Jordáncami obchodoval päť rokov a pravidelne tam cestoval. Povedal si, že už nikdy nepríde.
Sami Jordánci priznávajú, že útok ich prekvapil, hoci ho očakávali. Majú totiž pridobré vzťahy s Američanmi a komunikujú aj s Izraelom.
K útokom sa prihlásil Músa Zarkáví z al-Káidy, pôvodom Jordánec. Traja samovrahovia zabili 56 ľudí, takmer tri stovky zranili. Svedkovia hovorili, že pôsobili veľmi pokojne, jeden z nich si predtým, ako sa odpálil, dal drink v bare. Nedá sa vylúčiť, že minimálne jeden z nich bolo Iračan.
Práve pre Irak vraj Zarkáví zabíjal. V Jordánsku sídlia mnohé firmy, ktoré majú kontrakty v Iraku, ale svojich ľudí tam má aj OSN a mimovládne organizácie.
Tisícky Jordáncov včera pred hotelmi, kde sa odohrali útoky, protestovali proti teroristom.
Autor: mik, čtk