Na Slovensko prišiel Josef Mašín, ktorý sa prestrieľal na Západ

Na Slovensko prišli Josef Mašín a Milan Paumer, ktorí sa v roku 1953 prestrieľali do západného Nemecka a patrili medzi hŕstku tých, ktorí proti komunistom bojovali so zbraňou. Kým prvý z nich žije v USA a odmieta sa do Česka vrátiť - od svojho úteku ...

Josef Mašín v Česku od roku 1953 nebol. Včera prišiel na Slovensko. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

Na Slovensko prišli Josef Mašín a Milan Paumer, ktorí sa v roku 1953 prestrieľali do západného Nemecka a patrili medzi hŕstku tých, ktorí proti komunistom bojovali so zbraňou. Kým prvý z nich žije v USA a odmieta sa do Česka vrátiť - od svojho úteku tam nikdy nebol, druhý u našich susedov už tri a pol roka chodí po školách a prednáša študentom o škodlivosti komunizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komunisti ich považovali za úhlavných nepriateľov, teraz sú pre mnohých symbolom boja proti zločineckému režimu. Mašín bol členom odbojovej skupiny, ktorej členom bol aj jeho brat Ctirad a ďalší mladí ľudia. Zorganizovali sa v roku 1950 s tým, že budú bojovať proti režimu a pripravovať sa na 3. svetovú vojnu, o ktorej boli presvedčení, že určite príde. V nej sa chceli postaviť na stranu Západu.

SkryťVypnúť reklamu

Obeťami boli radoví policajti

Prvé akcie, ako napríklad zapálenie stohu sena, vážne nebezpečenstvo pre režim neznamenali a o ich význame pre odboj možno úspešne pochybovať. Mašínovci však postupne začali pritvrdzovať, pripravovali sabotáže a zostávali po nich aj mŕtvi. Nakoniec sa rozhodli dostať do západného Nemecka. Zabrániť im v tom chcela celá východonemecká armáda a cez hranice sa museli prestrieľať.

Skupina bratov Mašínovcov mala zbrane od začiatku, ale potrebovala ich viac. Okrem šírenia letákov a hospodárskych sabotáží chceli aj "zastrašovať nepriateľa". Dvakrát preto prepadli policajné stanice. O život prišli dvaja policajti. Jedného zastrelili, druhého zabili nožom. Guľky usmrtili aj príslušníka pomocnej stráže Zboru národnej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Mašínovcom je najčastejšie vyčítané prepadnutie pokladničného voza. Kým bezpečnostný referent transportu odovzdal zbraň a nič sa mu nestalo, pokladník Rosický vytiahol svoju osobnú pištoľ práve na Josefa. Ten mu ju vytrhol a vzápätí pokladníka zastrelil. Podľa niektorých to bola nevinná obeť, zástancovia bratov tvrdia, že v tom čase mohli mať osobnú zbraň jedine oddaní prívrženci režimu.

Čo si myslí historik

Český historik Eduard Stehlík je presvedčený, že Mašínovci nie sú vrahovia, ale príslušníci odboja proti komunizmu. Odmieta sa pozerať na ich činnosť z pohľadu súčasných pomerov.

"Vedeli, že spolupracovníkov ich otca, ktorí bojovali proti nacizmu, nová totalita popravuje a väzní a logicky to chápali tak, že musia bojovať," tvrdí. Pripomína, že okrem jedného prípadu boli všetky ich obete zabité v sebaobrane. Výnimkou je svedok, ktorého zabili, aby ich nevyzradil. "To sa v partizánskom boji bežne stáva," dodal Stehlík.

SkryťVypnúť reklamu

Odboj mali v krvi

Bratia Mašínovci mali v sebe boj proti totalite zakódovaný od detstva. Ich vzorom bol otec Josef. Ten bojoval počas 1. svetovej vojny proti habsburskej monarchii. Vyznamenal sa v radoch československých légií.

Mašín starší si však najväčšie renomé získal počas okupácie Čiech Hitlerom. Od začiatku podnikal akcie, ktoré Nemcom znepríjemňovali život. Spolu s Josefom Balabánom a Václavom Morávkom vytvoril slávnu spravodajskú trojicu. Volali ich Traja králi. Okrem iného boli najdôležitejším zdrojom informácií pre exilovú vládu v Londýne o situácii v protektoráte.

Úspešne unikali gestapu až do mája 1941. Počas vysielania správy do Londýna sa začali gestapáci dobýjať cez zamknuté dvere. Mašín dvere otvoril a začal strieľať. Podľa niektorých prameňov zabil dvoch Nemcov. Jeho spoločníci zatiaľ ničili tajné kódy a všetko, čo by Nemcom pomohlo. Obom sa podarilo ujsť, ale Mašína ťažko zranili a zajali. Gestapo ho zachránilo, aby sa z neho neskôr pokúšalo mučením získať informácie. Celý rok odolával, pokúšal sa o samovraždu, aby sa vyhol ďalšiemu mučeniu. Popravili ho v roku 1942 po atentáte na Heydricha. Ešte predtým zanechal moták, v ktorom synom odkázal, aby bojovali proti každému, kto by im chcel vziať slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

V Česku im ruže nekvitnú

Aj 16 rokov po páde komunistického režimu sú názory českej verejnosti na bratov Mašínovcov rozporuplné. Lidové noviny si dali v minulom roku urobiť prieskum, z ktorého vyplynulo, že pre polovicu populácie to žiadni hrdinovia nie sú. Aj vďaka tomu dopadli neúspešne všetky pokusy o ich vyznamenanie. Naposledy to odmietol urobiť prezident Václav Klaus. Svoje rozhodnutie zdôvodnil práve nejednoznačným postojom verejnosti.

V roku 1998 bol proces s nimi právoplatne z dôvodu premlčania ukončený a v súčasnosti nie sú trestne stíhaní. Súd však odmietol požiadavku o očistenie ich mena.

"Kontroverzní sme pre tých ľudí, ktorí nevedia, čo sa dialo," tvrdí Mašín. Netají sa tým, že zabíjali policajtov, "ale to boli členovia ozbrojenej moci komunizmu". Pripomína, že títo ľudia zložili prísahu režimu a Československo bolo v čase ich skutkov v občianskej vojne, ktorú režim viedol voči svojmu ľudu.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia v Česku je pre Mašína sklamaním. Cestuje po celom svete, ale do rodnej krajiny odmieta prísť. "Považujem za zločin, že po roku 1989 bol český ľud oklamaný." Nemyslí si, že po nežnej revolúcii tu zvíťazila demokracia, lebo bývalí komunisti majú stále významné postavenie v štátnom aparáte a KSČ má vysoké preferencie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 412
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 039
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 450
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 068
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 682
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 610
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu