SLATINA, TRENČIANSKE MITICE – Na Slovensku je až 1700 minerálnych prameňov. Minerálna voda rôznych značiek sa k nám dostáva vo fľašiach, pričom z prameňov Fatra, Brusnianka, Korytnica a Cígeľka vyteká liečivá voda.
Starostovia sedemnástich obcí kde sa nachádzajú minerálne pramene, žiadajú parlament, aby prijal nový zákon o prírodných liečivých zdrojoch, prírodných liečivých kúpeľoch a prírodných minerálnych vodách.
„Súčasný zákon nám len zakazuje. Nemáme žiadne práva a plno povinností,“ tvrdí starosta Trenčianskych Mitíc Dušan Rozemberg.
V ochranných pásmach sa dodržiavajú prísne opatrenia, poľnohospodári tam nesmú hnojiť, cestári soliť. Dediny nemajú kanalizáciu a vodu ohrozujú žumpy.
„V našom regióne je nezamestnanosť tridsať percent. Keď podnikateľa poinformujeme o obmedzeniach kvôli ochrannému pásmu, otočí sa a odíde,“ hovorí starosta Slatiny Arpád Bazso. „Málo podnikateľov znamená aj nízke príjmy z daní z nehnuteľností,“ dodáva Dušan Rozemberg.
Pri každom kvalitnejšom prameni je závod na plnenie. Tieto firmy odvádzajú dvadsať korún za tisíc litrov. Peniaze idú do štátneho rozpočtu. „My z nich nemáme žiaden osoh,“ hodnotí starosta Rozemberg. Obce žiadajú, aby sa s nimi štát o poplatky delil, a to vo výške tridsať percent. „Zrejme celkovo nepôjde o vysoké sumy, ale aspoň čiastočne to pokryje výdavky na zveľadenie okolia prameňov. Altánky a prístrešky pri výtokoch sú často demolované,“ hovorí Arpád Baszo.
Minerálne pramene lákajú miestnych, ale aj cezpoľných. Neraz vodu odčerpávajú v obrovských množstvách. V Slatine to viedlo k situácii, že plniaci závod zavrel kohútik na bezplatný maloodber. Až keď obec zabezpečila strážnika, na štyri hodiny denne dodávku obnovili.
JURAJ GERBERY