Pre všetky formy štúdia, ktoré sa končia diplomovou prácou alebo štátnou, bakalárskou či magisterskou skúškou, zákon vylučuje platenie školného. Len „vo zvláštnych prípadoch,“ ktorými sú predovšetkým študenti zbytočne preťahujúci štúdium, budú môcť spolkové krajiny vyberať poplatky. To má „večných študentov“ odradiť.
Ministerka školstva Edelgard Bulmahnová chce zákonným zákazom ukončiť dlhoročné debaty o zavedení poplatkov. Neustále diskusie vedú podľa sociálnodemokratickej vlády len k neistote študentov a rodičov, ktorí sa budú v nasledujúcich rokoch o štúdiu rozhodovať.
Vláda pripomína, že v minulých rokoch odľahčila rodinné rozpočty znížením daní, zvýšením prídavkov na deti a podporou študentov. Tieto prostriedky preto nemožno rodinám opäť vziať vo forme školného. „Nemecko potrebuje viac študentov,“ upozornila Bulmahnová. V niektorých priemyselných krajinách začína vysokoškolské štúdium až 45 percent absolventov stredných škôl, kým v Nemecku len 28 percent. Finančné dôvody preto nesmú od štúdia odrádzať, tvrdí ministerka. Spolková krajina Bavorsko, vedená konzervatívcami z CSU, oznámila, že zákon napadne na ústavnom súde. Zákaz školného kritizujú aj zamestnávateľské zväzy, pretože to podľa nich ohrozuje hospodársku súťaž.
(čtk)