Chirakova nedeľňajšia výzva na pokoj v krajine ostala bez ohlasu. Prezidentovi pritom trvalo desať dní, kým sa k násilnostiam vyjadril.
Prvý útok na Elyzejský palác prišiel až neskôr a z vlastných radov. Predseda Zväzu pre francúzsku demokraciu Francois Beayrou vyhlásil, že nočné nepokoje sú osobným neúspechom Jacqua Chiraka, ktorý bol za prezidenta zvolený dvakrát s programom boja proti sociálnym nerovnostiam a za bezpečnosť francúzskeho verejného života.
O nič lepšie na tom nie je ani minister vnútra Nicolas Sarkozy, ktorý spoločnosť polarizuje ako nikto iný. Aj on však bojuje na dvoch frontoch: proti výtržníkom a ide mu aj o budúcnosť. Ak túto krízu neprežije, jeho nádej stať sa prezidentom zhasla.
Vlnu reakcií vyvolala až včerajšia ministerská rada zvolaná na žiadosť prezidenta republiky. Vláda na nej oživila zákon o výnimočnom stave z roku 1955, ktorý umožňuje zákaz nočného vychádzania. Vo Francúzsku sa však použil až v roku 1962 v čase vojny s Alžírskom a Francúzi na to obdobie neradi spomínajú.
Prefekti (zástupcovia vlády v regiónoch) podľa neho môžu vyhlásiť zákaz nočného, ale aj denného vychádzania všade, kde to uznajú za potrebné a policajti môžu robiť domové prehliadky prakticky bez obmedzenia. Prefekti môžu ukladať domáce väzenie. Prefektúra departementu Somme večer ako prvá oznámila, že osoby mladšie ako 16 rokov nemôžu v Amiens vyjsť na ulicu bez sprievodu medzi desiatou večer a šiestou ráno. Opatrenia budú platiť od polnoci dvanásť dní.
Psychický šok, ktorý vyvolali spomienky na alžírsku občiansku vojnu, či nepokoje v roku 1968, keď vláda siahla po rovnakých opatreniach, má slúžiť ako prvý občiansky protiútok proti výtržníkom.
Francúzi aj médiá sú skeptickí. Reakcia vlády i prezidenta prišla neskoro a mnohí pochybujú, či vôbec môže zastaviť nočné násilie. Pozorovatelia tvrdia, že pozícia Chiraka doma je otrasená a on nemá iné východisko, ako zbierať body na medzinárodnej scéne. Bude teraz ešte hlasnejšie kritizovať všetky európsky témy vrátane rozpočtu, či reforiem, aby si doma získal sympatie voličov.
PRE SME -
ADOLF BAŠTA, Paríž