Na Bielorusko síce nie je uvalené embargo na dovoz zbraní, je to však nedemokratický režim. Európska únia pred dvoma dňami pohrozila sankciami, ak prezident Lukašenko nezabezpečí demokratické voľby.
Ministerstvo vypísalo verejnú súťaž, do ktorej sa prihlásili dve firmy - Ralas a Chemica z Košíc. Chemica je zástupca ruskej firmy, ktorá originál súčiastky vyrába a ktorá nám aj celý systém kedysi dodala.
Komisia rozhodla, že víťazom sa stane Ralas. Ponuky tejto firmy boli na jednotlivé súčiastky lacnejšie niekedy aj s miliónovými rozdielmi. Ralas však vo svojich podkladoch do súťaže podľa informácií SME uviedol, že súčiastky zabezpečí od bieloruskej firmy.
Keď konkurenčná firma upozornila ministerstvo na to, že obchod s Bieloruskom je citlivý, firma Ralas - už po súťaži - vyhlásila, že súčiastky kúpi od firmy z Karibiku, zo štátu Belize. Podľa zmluvy mala súčiastky dodať do 15. decembra 2004, len licenciu z ministerstva hospodárstva dostali až po tomto dátume.
Ministerstvo obrany sa včera nestihlo k otázke podrobne vyjadriť. Hovorca Zenon Mikle povedal, že vyhlásili riadnu súťaž a Ralas ponúkla najvýhodnejšiu cenu. Stanovisko Ralasu sa nepodarilo získať, nemajú zverejnené telefónne číslo.
Konkurenčná firma kritizuje aj to, že Ralas nedodáva originály súčiastok, ale ich nakupuje od niekoho iného a môžu byť aj menej kvalitné. "Preberanie zásielok tohto charakteru vykonáva komisia odborníkov, ktorá nezistila žiadne chyby na danom materiáli," povedal Mikle.
Balázs Jarábik z Nadácie Pontis, ktorá sa angažuje v zápase o demokraciu v Bielorusku, povedal, že síce nie sú proti obchodom s touto krajinou, "ale čo sa týka zbraní, môže to Slovensku uškodiť". Podľa neho dnes, keď je zopár mesiacov pred voľbami, sa to môže vnímať veľmi problematicky.
Celý prípad preveruje aj polícia, podľa ktorej mohlo dôjsť k viacerým trestným činom. (mož)