Slovenský minister financií sa včera v Bruseli pripojil ku kritikom hospodárskej politiky Maďarska. Ivan Mikloš naznačil, že nepriaznivý obraz Budapešti v dôsledku chýbajúcich štrukturálnych reforiem a vysokého rozpočtového schodku vedie k negatívnej reakcii finančných trhov, čo môže uškodiť aj slovenskej mene.
"Ako ukazuje skúsenosť, meny V4 sa pohybujú spoločne. Keď klesajú, tak klesajú všetky, keď rastú, tak rastú všetky," povedal Mikloš. Slovenská mena - v rámci ekonomiky, ktorá je najmenšia vo V4 - nie je imúnna k nepredvídateľným výkyvom, a práve preto by sme podľa neho mali čo najskôr prijať euro.
Maďarsko pritom zatiaľ ako jedna z krajín mimo eurozóny nespadá pod sankčný mechanizmus, ktorý únia uplatňuje proti štátom, ktoré dlhodobo nespĺňajú základné ekonomické kritériá na udržanie spoločnej európske meny.
Komisár pre menové záležitosti EÚ Joaquin Almunia však po ministerskej schôdzke naznačil, že komisia bude uvažovať aj o znížení prostriedkov z kohéznych fondov únie, určených pre Maďarsko.
Mikloš odmietol komentovať, či by Slovensko takéto sankcie proti Maďarsku podporilo. Ak by sa to naozaj stalo, apeloval by na "rovnaké zaobchádzanie" s krajinami. Na jednej strane totiž síce v minulosti ministri EÚ neprijali sankcie proti veľkým štátom, ako Nemecko či Francúzsko, ale zároveň väčšinou išlo o krajiny s menším hospodárskym rastom, aký momentálne eviduje Maďarsko.
"Ide aj o to, aby krajina preukázala ochotu a konkrétny program na zníženie deficitu, ale Maďarsko zatiaľ o tom nepresvedčilo," povedal Mikloš. Budapešť už predtým nerešpektovala odporúčania Európskej komisie, ktorá má na základe včerajšieho rozhodnutia ministrov financií v januári pripraviť nový balík reštrikčných opatrení. Ministri vo svojom vyhlásení vyjadrili "znepokojenie" nad výhľadom verejných financií nášho južného suseda. "Bez urgentnej a odhodlanej akcie zo strany vlády, narastajúci rozpočtový schodok ohrozuje nielen naplnenie plánov na úpravu nadmerného deficitu do roku 2008, ale takisto uškodí snahám zlepšiť makroekonomickú rovnováhu v krajine, a tým zvýši zraniteľnosť jej ekonomiky," vyhlásili.
Podľa pravidiel EÚ by rozpočtové schodky členských štátov nemali prekročiť 3 percentá hrubého domáceho produktu. Maďarský deficit však tento rok podľa odhadov komisie dosiahne 6,1 a v budúcom roku 5,2 percenta HDP.
LUCIA KUBOŠOVÁ, Brusel