Väčšinový volebný systém s viacmandátovými obvodmi, ktorým sa na Slovensku volia poslanci do župných zastupiteľstiev, umožnil HZDS, aby obsadilo v trenčianskej župe všetkých 45 poslaneckých kresiel, hoci súčasní poslanci získali spolu iba 48 percent hlasov. V radoch HZDS zavládla po voľbách eufória, už po niekoľkých mesiacoch sa však jednofarebný krajský parlament začal štiepiť.
Ako prvý opustil rady HZDS a jeho poslaneckého klubu niekdajší poslanec parlamentu a šéf HZDS v Trenčíne Jozef Rea. Zdôvodnil to "neprijateľným straníckym obsadzovaním funkcií".
Vo februári 2003 opustil zastupiteľstvo poslanec Vendelín Dvorský, ktorý sa presťahoval mimo územia župy a zo zákona mu tak zanikol mandát. Na jeho miesto nastúpila náhradníčka za okres Partizánske Slávka Súlovská z SDKÚ.
Začiatkom minulého roka z HZDS vystúpili ďalší poslanci a spolu s Reom vytvorili Klub nezávislých poslancov. Boli v ňom traja členovia Gašparovičovho HZD, traja nezávislí poslanci vrátane Reu a Súlovská.
Z klubu HZDS neskôr odišli ďalší štyria poslanci, medzi nimi aj Peter Antoš na protest proti vylúčeniu svojej manželky a poslankyne Národnej Rady Evy Antošovej z hnutia.
Ako posledný z klubu HZDS vystúpil primátor Myjavy Pavol Halbrín, ale zároveň sa vzdal aj mandátu župného poslanca, čo odôvodnil aroganciou vedenia župného úradu a tým, že zneužíva svoju moc. Na jeho miesto nastúpil náhradník Michal Maliarik, ktorý kandidoval za koalíciu SDKÚ-KDH-DS.