Za posledné štyri roky sa v médiách najviac objavovali zmienky o trenčianskej župe v súvislosti s padajúcim múrom Trenčianskeho hradu, keďže župa je jeho majiteľom. V septembri začali horolezci rozoberať rizikovú časť hradby nad strmým vrchom. FOTO - ARCHÍV SITA
Prvý župan Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Štefanec (HZDS) ani jeho poslanecký zbor, ktorý pôvodne tvorili len poslanci tohto hnutia, sa počas volebného obdobia ničím výraznejšie nezviditeľnili.
Septembrový prieskum agentúry MVK pre denník SME ukázal, že župana a župné zastupiteľstvo považuje takmer polovica respondentov Trenčianskeho samosprávneho kraja za nepotrebných. Až 48 percent oslovených nepoznalo ani jediného župného poslanca.
V médiách sa za posledné štyri roky najviac objavovali zmienky o trenčianskej župe v súvislosti s padajúcim múrom Trenčianskeho hradu, keďže župa je jeho majiteľom.
Zastupiteľstvo sa nevyhlo ani kauzám. Minulý rok, napríklad, samosprávny kraj kúpil županovi bez verejnej súťaže luxusné Audi A6 za dva milióny korún, hoci sa predtým Štefanec po kritike tohto zámeru vyjadril, že auto sa kupovať nebude.
Ďalším sporným Štefancovým krokom bolo, keď pridelil odmeny poslancom z peňazí, ktoré "vzal niektorým zamestnancom úradu, s prácou ktorých nebol spokojný". Všetkých 45 poslancov si tak minulý rok k pravidelnej 12-tisícovej mesačnej odmene prilepšilo najskôr o 10-tisíc a pred Vianocami o ďalších 5-tisíc korún.
Vo februári minulého roka zas župní poslanci, napríklad, predali budovu Stredného odborného učilišťa v Dubnici nad Váhom hlboko pod cenu svojmu kolegovi a spolustraníkovi Róbertovi Rafajovi.
Vzťah župana a poslancov nebol celý čas harmonický. Ku koncu volebného obdobia vyústil dokonca do otvoreného nepriateľstva, keď mu zrušili dve súťaže za stovky miliónov korún. Dvestomiliónový úver, ktorý si župa pôvodne brala najmä na výstavbu nového sídla, napokon poslanci rozdelili medzi ostatné bežné výdavky. To podľa Štefanca znamená, že sa úver de facto "preje". Poslanci mu zmarili aj zámer previesť na dva roky údržbu ciest II. a III. triedy za asi štyristo miliónov korún externej súkromnej spoločnosti. Nepáčilo sa im, že župan podpísal s jedným z uchádzačov zmluvu o budúcej zmluve na dlhodobý prenájom techniky ešte pred vypísaním súťaže, a tak vlastne predurčil jej víťaza.
Skôr pozitívne sa vnímalo úsilie župných predstaviteľov zatraktívniť pre verejnosť Trenčiansky hrad a získať na jeho obnovu peniaze z fondov Nórskeho kráľovstva. Nórsko nie je členom únie a za prístup na trh členských krajín musí platiť. Jeho peniaze väčšinou idú práve na obnovu kultúrnych a historických pamiatok a na rekonštrukciu hradu by mohla župa získať až 800 miliónov korún.
Voľby predsedov a poslancov do zastupiteľstiev samosprávnych krajov budú v sobotu 26. novembra.
V denníku SME postupne predstavíme všetkých osem krajov.
Zajtra to bude trnavská župa.
Niektoré kauzy
2002
Počas prvého roku rozhodovala župa bez hlavného kontrolóra, pretože úrad nedokázal kontrolóra vybrať.
2003
Zrútilo sa opevnenie hradu. Trvalo dva roky, kým župa ako majiteľ hradu vydala príkaz nebezpečný múr rozobrať.
Župan Štefanec čelil trestnému stíhaniu za nezákonný predaj slobodární z bytového fondu Dubnice nad Váhom v čase, keď bol primátorom tohto mesta. Obvinenie prokurátor po mesiaci zrušil.
Poslanci predali budovu a pozemky SOU strojárskeho v Dubnici nad Váhom svojmu kolegovi Robertovi Rafajovi za 10 miliónov korún, aj keď ju najskôr ponúkali za 29,7 milióna korún.
Župní poslanci predali renesančný kaštieľ v Horovciach s anglickým parkom a pozemkami hlboko pod cenu za 6,1 milióna korún.
2004
V čase, keď po referende a voľbách v Bielorusku brutálne zbili niekoľkých predstaviteľov opozície a zavraždili opozičnú novinárku, župan Štefanec hostil vysokého predstaviteľa Lukašenkovho režimu.
Poslanci si na konci roka pridali odmeny.
2005
Úrad kúpil županovi Štefanovi Štefancovi bez verejnej súťaže dvojmiliónovú limuzínu Audi A6.
Zdesaťnásobili mediálne výdavky z 200-tisíc na dva milióny korún.
Župan chcel prenajať údržbu ciest.
Štefanec pred voľbami vypísal v skrátených lehotách súťaž na výstavbu nového župného sídla za 300 miliónov korún. Poslanci túto položku z rozpočtu vyškrtli a župan musel súťaž zrušiť.
Ako župa hospodárila
Rozpočty na roky
2002 2003 2004 2005 Návrh 2006
Príjmy 0,996 mld. 2,027 mld. 2,386 mld. 2,846 mld. 2,670 mld.
Výdavky 0,996 mld. 2,027 mld. 2,355 mld. 2,846 mld. 2,670 mld.
Výdavky na chod úradu 60 mil. 64 mil. 77 mil. 101 mil.
Zamestnanci župného úradu 92 108 113 119
Plat župana: 76 100 korún za mesiac
Zadlženosť:
Školy k 30. 9. 2005 - 23,4 milióna korún
Nemocnice k 31. 8. - 59,2 milióna korún
Dotácie pre SAD
2004 2005 2006
SAD Trenčín 89,2 mil. 93,6 mil. 143,3 mil.
SAD Prievidza 55,1 mil. 76,4 mil. 93,7 mil.
Údaje sú v korunách