w Pre každý revír je určené, koľko v ňom má byť zveri. Keď je viac, lesný úrad schváli lov. Štatutár poľovníckeho revíru podpíše povolenky pre svojich členov a tí môžu ísť loviť. Len čo početnosť zveri klesne pod predpísaný minimálny stav, loviť sa už nesmie.
w Ak sa loví aj po klesnutí stavu zveri na minimálny predpísaný stav, je to trestný čin pytliactva. "Problém býva s odhadom početnosti. Ľudia na lesných úradoch sú zaťažení, nemôžu skontrolovať každé sčítanie. Užívatelia niekedy nahlásia vyššie stavy, ako sú v skutočnosti, aby sa mohlo poľovať," hovorí poľovník Imrich Šuba. Na mnohých miestach si kontrolujú stavy zveri poľovnícke združenia vzájomne - z jedného poľovného združenia idú kontrolovať do druhého a takto pomáhajú lesným úradom kontrolovať sčítanie.
w Poľovníci zo zahraničia k nám chodia loviť za poplatok. Poľovnícke združenia si tým kompenzujú časť nákladov na správu revíru.
w Na Slovensku je okolo 55-tisíc poľovníkov, na jedného vychádza 1,5 ulovenej zveri ročne. Týka sa to jelenej, srnčej, danielej zveri, dravá zver v tom nie je započítaná. (rf)