Refco bolo nútené v októbri vyhlásiť bankrot, keď sa ukázalo, že jeho riaditeľ Phillip Bennett manipuloval s účtami firmy v snahe zatajiť, že on sám Refcu dlhuje vysokú sumu. Bennett bol krátko predtým obvinený zo sprenevery a Refco nedokázalo zabrániť odlevu klientov i zamestnancov.
Refco bolo až donedávna čisto neverejným podnikom a jeho akcie sa začali na verejných trhoch obchodovať až v tomto roku v lete. Bennett však pri záväzku akcií zatajil, že má voči firme dlh približne 430 miliónov dolárov, takže Refco vyzeralo pred investormi finančne silnejšie a zdravšie.
Nový šéf Refca William Sexton povedal, že podnik dostal ponuky od kvalitných záujemcov, ale odmietol uviesť podrobnosti. Povedal len, že záujem o Refco je v Spojených štátoch, Európe i Ázii. Záujemcovia o Refco mohli svoje ponuky predkladať do piatku.
K predloženiu ponuky sa priznali zástupcovia spoločnosti MAN Financial, čo je súčasť britskej finančnej skupiny MAN
Group. Podľa informovaných zdrojov je medzi záujemcami zrejme spoločnosť J. C. Flowers & Co a aj americká spoločnosť Interactive Brokers Group.
Spoločnosť J. C. Flowers predložila ponuku na prevzatie Refca za 768 miliónov dolárov už v októbri, ale nakoniec ju stiahla. Súd mal totiž námietky voči sume, ktorú chcela firma inkasovať za to, že Refco rozdelí a rozpredá.
Najvyššiu ponuku na prevzatie, asi 858 miliónov dolárov, zrejme predložila spoločnosť Interactive Brokers Group. To by znamenalo, že jej ponuka prevýšila 828 miliónov dolárov, čo je suma, ktorú podľa zdrojov ponúkla skupina investorov na čele s dubajskou vládou a americkou spoločnosťou Yucaipa Cos. (reuters, čtk)