Britský minister zahraničia Jack Straw (vľavo) sa na mítingu európskych ministrov zahraničia rozprával aj so svojím slovinským kolegom Dimitrijom Rupelom. Británia má problém vzdať sa svojej zľavy z príspevkov do spoločného rozpočtu, nové členské štáty zase s termínmi. Potrebujú rýchlo naplánovať použitie peňazí, ktoré z rozpočtu dostanú v roku 2007. FOTO - REUTERS
BRUSEL - Hneď prvá ministerská debata o rozpočte Európskej únie na roky 2007 až 2013 po päťmesačnej prestávke ukázala, že názory 25 členských štátov zostali veľmi odlišné. Zdrojmi konfliktov sú témy ako britská zľava, dotácie pre farmárov alebo zriadenie globalizačného fondu pre bohaté krajiny, ktoré čelia trendu emigrácie veľkých zamestnávateľov.
Britská zľava
Predsedajúci britský minister Jack Straw pripustil, že "o britskej zľave možno rokovať, len ak to bude v kontexte ďalších zmien rozpočtovej politiky". Nemecko, Holandsko, Švédsko a Rakúsko namietali, že do rozpočtu platia príliš veľa a musia dostať nejakú kompenzáciu, ak bude trvať britská zľava. Británia si užíva zľavu zo svojich príspevkov preto, že má menej farmárov ako mnohé iné veľké európske štáty a podstatná časť rozpočtu smeruje práve do poľnohospodárstva. Jack Straw to včera nazval "pokrivenou povahou" rozpočtu EÚ a označil to za dostatočný dôvod na to, aby Británia odvádzala menej, než by podľa pravidiel mala. Francúzsko, ktoré je tradične najväčším obhajcom poľnohospodárskych dotácií, aj včera odmietlo akékoľvek znižovanie priamych platieb poľnohospodárom.
Fond pre bohatých
Európska komisia vyhovela požiadavke niektorých bohatých štátov únie návrhom na zriadenie globalizačného fondu. Ten má predstavovať kompenzáciu za to, že niektoré spoločnosti presúvajú výrobu a zamestnanosť zo starých do lacnejších nových členských krajín. Podľa návrhu komisie má byť tento fond financovaný výlučne z nespotrebovaných peňazí z rozpočtu a jeho objem by nemal presiahnuť 4,5 miliardy eur za sedem rokov. Autori návrhu argumentujú, že tieto peniaze môžu rovnako dobre poslúžiť i novým členským štátom.
Ich predstavitelia majú k vzniku fondu negatívny postoj. "Je tu obava, že ide o spôsob, ako robiť solidaritu podľa princípu dáme peniaze za predpokladu, že ich dostaneme späť," povedal napríklad český minister zahraničia Cyril Svoboda.
Schválenie rozpočtu je dôležité najmä pre nových členov Európskej únie. EÚ hospodári na základe sedemročných rozpočtových výhľadov, ktoré umožňujú lepšie plánovanie a kontinuitu výdavkov. Nové členské štáty potrebujú čím skôr poznať hrubé čísla rozpočtu, aby mohli naplánovať projekty na čerpanie európskych peňazí. Predstavitelia chudobnejšej časti Európy preto aj včera naliehali na rýchlu dohodu. Potrebujú naplánovať využitie peňazí, ktoré dostanú v roku 2007.
Európska únia už sedemročný rozpočet takmer schválila pred polrokom. Podľa vtedajšieho návrhu bol rozpočet 871 miliónov eur, teda 1,06 percenta hrubého domáceho produktu európskej 25-ky. Britská zľava mala byť zmrazená na 5,5 miliardy eur. Proti návrhu sa vtedy postavali Británia, Švédsko, Holandsko, Fínsko a Španielsko. (čtk, reuters)