Klubom, ktorých fanúšikovia majú rasistické prejavy, môžu ich štadión za trest zatvoriť. Napriek tomu je u nás ponižujúce pokrikovanie na cudzincov rozšírené.
Tabuľku strelcov druhej futbalovej ligy vedie Ghančan Samadu Awudu. Hrá za Senec a svoje si pre farbu pleti vytrpel koncom septembra v Lučenci. "Domáci mi dali pocítiť, že som čierny. Kričali na mňa, skandovali rasistické pokriky. To pre slovenský futbal nie je dobrá vizitka. Otec mi do telefónu vravel, ak je tu rasizmus, tak poď domov a pôjdeš hrať niekam inam," vravel Awudu po tomto zápase pre SME. Jeho otec je v Ghane šéfom klubu.
Tréner Senca Jozef Valovič, za ktorý hrajú aj ďalší tmaví hráči, tvrdil, že je to priveľmi komplikovaná téma na krátke hodnotenie. Tento prípad ho hnevá. "Keď niekto hádže konfety na ihrisko, dostane pokutu, keď niekto robí huhuhu, tak sa nič nestane," povedal včera iba krátko.
Najznámejším prejavom rasizmu na Slovensku bol bučanie na hráčov tmavej pleti v kvalifikačnom zápase proti Anglicku. O prípade sa až hystericky písalo v Anglicku. Práve tam mali pred rokmi veľké problémy s rasizmom a chuligánmi na futbale. Teraz majú zoznam ľudí, čo sa previnili a na ihriská majú zakázaný vstup. U nás nič také neexistuje. Hovorkyňa futbalového zväzu Karolína Ducká tvrdí, že zákon u nás neumožňuje nevpustiť niekoho na štadión až do okamihu, kým nie je opitý, alebo sa nespráva agresívne. Rasistické prejavy sa však sledujú.
"Nespomínam si, že by niečo také bolo predtým, teraz je to nové a samozrejme ma to neteší," hovorí o nich bývalý reprezentant a generálny riaditeľ Slovana Bratislava Ján Švehlík. Slovan na jeseň pred zápasom so Sencom robil pohovory so svojimi fanúšikmi. Švehlík tvrdí, že to malo účinok, ale "aby som bol celkom objektívny, občas sa ozvalo bučanie, ale nebolo to veľkej miere". Myslí si, že úplne sa takýmto prejavom zabrániť nedá, čomu pomáha anonymita.
Za pravdu mu dáva sociológ Ľubomír Falťan. Futbal je masový šport otvorený pre široké vrstvy. Tým vysvetľuje, prečo práve tento šport láka vo väčšej miere neonacistov. "Šport je kultivovanejšia forma boja, kde sa môžu prejaviť vášne, či už nacionálne, alebo rasové," hovorí Falťan. (rp)