Stúpa alebo klesá počet skínov?
"Ich počet skôr klesol, ale zradikalizovali sa."
Koľko ich asi je?
"Do 3000, tvrdých radikálnych skínov je do 200. Medzi takých patria napríklad dvaja členovia z východného Slovenska, ktorí v auguste organizovali pochod v Nemecku, asi 80 ľudí si tak chcelo pripomenúť Rudolfa Hessa. Bavorský súd to však nepovolil. Pripravili si výzdobu, vlajky, vyzbierali sa na autobus. Sú obvinení z trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd."
Kde sú ich centrá?
"Bratislava, Košice, Nitra, Žilina, Ružomberok, Liptovský Mikuláš."
Kto sú skíni?
"Sú to mladí ľudia, ktorí sa nevedia realizovať, chcú patriť do nejakej skupiny, zaradiť sa. Patria tam aj ľudia, ktorí využívajú internet, ideológiu, tí sú už starší - majú od 22 do 30. Radoví bitkári, ktorí robia hrubú silu na futbaloch a niekedy o ideológii ani nič nevedia, sú pod tou hranicou. Sú tam aj mladíci z dobrých rodín, aj z rozvedených, nedá sa to zovšeobecniť."
Prečo stúpa počet útokov skínov?
"Ťažko povedať. Sú informácie, že ľavicoví extrémisti niekoľkokrát zaútočili na skínov, ktorí to neoznamujú, ale riešia takýmto spôsobom. Môže to byť následok. Máme informácie o obidvoch táboroch najmä v Petržalke. Je tam skupina, ktorá odmieta spolupracovať s políciou a uchyľuje sa k takýmto radikálnym útokom. To môže byť jeden z dôvodov. Ďalším dôvodom môže byť aj to, že voči pravicovým extrémistom vyvíjame veľký tlak, nie sú tu už žiadne koncerty, akcie hromadného charakteru a potom sa uchyľujú k takým veciam, ktoré sú zúfalými pokusmi sa zviditeľniť."
To, že ľavicoví extrémisti útočia, je novinka, o tom sa toľko nehovorí.
"Keď sú napadnutí pravicoví extrémisti, málokedy to oznámia a ľavicoví útočia menej ako skíni."
Môžu útoky skínov súvisieť so zásahmi proti Slovenskej pospolitosti?
"Nemožno to jednoznačne vylúčiť, ale takéto informácie nemáme. "
Sú aj v Slovenskej pospolitosti skíni?
"Sú."
Dá sa povedať, kedy sa skíni rozhodnú zaútočiť?
"Útoky sú skôr živelné. Nie sú organizované, po požití alkoholu si vyhliadnu miesto, kde predpokladajú, že sú ľudia, ktorí nesúhlasia s ideológiou pravicových extrémistov."
Prečo chodia skíni na futbal?
"Prevažná väčšina z nich sú bitkári, robia rôzne bojové umenia. Na futbal chodia aj preto, aby sa pobili so skínmi z druhého tábora a vyskúšali si svoje sily. Napríklad pri poslednej bitke v máji si dohodli pravidlá, že sa budú biť bez zbraní a do ľudí, ktorí ležia, nebudú kopať a podobne. Na futbale si overia svoje fyzické predpoklady. Cieľom určite nie je futbal, ale láka ich, že je tam veľa ľudí a môžu sa zviditeľniť. Na policajnom prezídiu existuje komisia na elimináciu diváckeho násilia, kde sa prijímajú viaceré opatrenia."
Stalo sa, že musel z polície odísť policajt, lebo bol skín alebo inklinoval k tomuto hnutiu?
"Iba pre ten dôvod asi nie. Ak aj boli, tak odišli kvôli inému. Dnes sa už pri prijímaní do zboru kladie dôraz aj na to, či policajti k niečomu takému neinklinujú. Taký človek nie je dôveryhodný a nemôže byť policajtom."
Čo majú robiť ľudia, aby nedostali bitku?
"Ak je to možné, vyhýbať sa večer neosvetleným miestam, nepúšťať sa s takýmito ľuďmi do diskusie. Tiež by som touto cestou požiadal verejnosť, aby zatelefonovali na políciu, ak vidia skupinky, ktoré sa správajú agresívne a slovne alebo fyzicky na niekoho útočia. Prípadne ak o takýchto skupinách zo svojho okolia vedia, aby poskytli o nich informácie kriminálnej polícii." (mož)
Na násilie neonacistov má upozorniť protestný pochod
BRATISLAVA - Upozorniť na stupňujúce sa neonacistické násilie na Slovensku je cieľom protestného pochodu zvolaného na stredu 9. novembra o 17.00 h na Hodžovo námestie.
Občianske združenie Ľudia proti rasizmu pripravilo zhromaždenie pri príležitosti medzinárodného dňa boja proti fašizmu a antisemitizmu, ktorý na 9. novembra pripadá. Štartovacím motorom však bola piatková vražda študenta, ktorého na petržalskom brehu Dunaja dobodali neonacisti.
Ďalšími podujatiami pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti fašizmu a antisemitizmu bude spomienkový večer na tému Fašizmus vtedy a dnes, ktorý sa uskutoční v stredu v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí v Bratislave o 18.00 h.
V Šali zasa budú 11. novembra v Metroklube o 20.00 h koncertovať hudobné skupiny.
Študenta zavraždila v piatok večer, iba pár dní pred Medzinárodným dňom boja proti fašizmu a antisemitizmu, keď si celý svet pripomína Krištáľovú noc z roku 1938. Nemeckí nacisti zavraždili viac ako 90 Židov, vypálili vyše sto synagóg a zničili 7500 židovských obchodov. Následne bolo vyše 30-tisíc Židov deportovaných do koncentračných táborov. (tasr)