Človek obojživelník s Mrázikom v kráľovstve krivých zrkadiel

Nočná hliadka (Nočnoj dozor) * Rusko 2004 * 114 minút * Námet: Sergej Lukjanenko * Scenár: Timur Bekmambetov, Laeta Kalogridis * Réžia: Timur Bekmambetov * Kamera: Sergej Trofimov * Hudba: Jurij Potejenko * Hrajú: Konstantin Chabenskij, Vladimir Meňšov,

FOTO - BONTON FILM

Nočná hliadka (Nočnoj dozor) * Rusko 2004 * 114 minút * Námet: Sergej Lukjanenko * Scenár: Timur Bekmambetov, Laeta Kalogridis * Réžia: Timur Bekmambetov * Kamera: Sergej Trofimov * Hudba: Jurij Potejenko * Hrajú: Konstantin Chabenskij, Vladimir Meňšov, Valerij Zolotuchin, Marija Porošinová a ďalší * Premiéra v SR: 3. 11.

Oficiálna ruská literárna fantastika, to bolo ešte pred pätnástimi rokmi len zopár mien. Arkadij a Boris Strugackovci, Alexander Beljajev, Kir Bulyčov. Podobné to bolo so sci-fi filmami. Na jednej strane naivné, nevyhnutnou dávkou propagandy poznačené budovateľské dobrodružstvá typu Človeka obojživelníka, na druhej strane priam zázračné, vyvzdorované filozofické úvahy v sci-fi kabátiku Solaris, Stalker. Mladí občania ZSSR tým museli byť poznačení oveľa silnejšie ako my, za humnami kapitalistickej Viedne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nečudo, že Timur Bekmambetov vo svojom filme spája zdanlivo nespojiteľné: dobrodružstvo, zábavu, hrdinstvo, filozofiu. V jeho Nočnej hliadke našinec hravo nájde kus Mrázika i Kráľovstva krivých zrkadiel, Tarkovského i Kazanského. Realizmus magický i socialistický. Pátos vojnových či budovateľských filmov, fantasknosť a barokovo rozšafnú štylizáciu obrazu na spôsob Paradžanova i Gajdarovu komediálnosť. Je to prirodzené, veď toto všetko tvorí súčasť ruského, postsovietskeho kultúrneho povedomia.

Rovnako prirodzene prichádzajú noví filmári, schopní z tohto rôznorodého pestrého podhubia vypestovať čosi nové, pekné a chutné. Alexander Rogožkin a jeho komédie o ruských špecifikách, Alexej Balabanov so svojimi smutnými drsnými baladami zo súčasnosti, Návrat Andreja Zvjaginceva - to je len zopár mien, ktoré k nám prenikli cez železnú oponu nezáujmu a ignorancie, ktorá sa spustila po roku 1989 na našich východných hraniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Kazach Timur Bekmambetov k nim nepribudol len teraz, keď jeho Nočná hliadka slávi úspech na celom svete. Už roku 1994 dostala na festivale v Karlových Varoch cenu za réžiu jeho vojnová dráma z Afganistanu Pešavarský valčík. Roku 2001 si Bekmambetov privyrobil réžiou remaku amerického béčkového bojového erotického filmu Aréna pre západných producentov. Žiadne umenie, len žánrové cvičenie, ale oplatilo sa.

Jedným z najpopulárnejších spisovateľov vedeckej fantastiky v súčasnom Rusku je kazašský autor Sergej Lukjanenko a trilógia Nočná hliadka patrí medzi jeho najúspešnejšie knihy. Vďaka režisérovej zručnosti podľa nich vznikol (a vzniká, lebo ešte dve časti nás čakajú) inteligentný, napínavý a zábavný film. Je zmesou tradičnej fantasy s moralitou v štýle Strugackovcov, hitchcockovského trileru, dobrodružstiev Indiana Jonesa, počítačovej videohry a drámy Shakespearových rozmerov.

SkryťVypnúť reklamu

Bekmambetov necháva nad realisticky zobrazenou moskovskou súčasnosťou jestvovať svet strašidiel a hrdinov, upírov a vlkolakov, kvintesencie dobra a zla. Tak, ako hrdinovia bratov Strugackovcov pijú vodku a kefír, obúvajú si plstené váľanky a obliekajú prešívané kabáty, Bekmambetova nočná hliadka sa východnou metropolou preháňa v staručkom dobitom nákladnom aute. Upíri zháňajú čerstvú krv pod pultom na trhovisku s mäsom. Bosorky bývajú v panelákoch a obliekajú si sukne z pestrofarebnej umeliny. Krásavica zakliata do podoby sovy sa po premene naspäť na človeka ponáhľa pod horúcu sprchu, aby sa zbavila pierok... Film nevytvára úplne nový svet, je to len svet, v ktorom je čosi trochu inak.

Na rozdiel od rôznych amerických sci-fi a fantasy trilógií je Nočná hliadka k divákovi zhovievavá aj v tom, že prvý film plánovanej série je úplne samostatný a myšlienkovo i formálne uzavretý. V Rusku film s výrobnými nákladmi vo výške necelých 5 miliónov dolárov vlani prekonal všetky dovtedajšie rekordy - až tento rok ho prevýšil úspech trileru Džanika Fajzijeva Turecký gambit. Nočná hliadka je ruský adept na Oscarovu nomináciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu