rickej Univerzity Mateja Bela Martin Pupiš a Vladislav Polgár. Zverejnili ho pri príležitosti Týždňa vedy a Európskeho týždňa boja proti drogám. Päťdesiati respondenti sú študentmi osemročného športového gymnázia, zvyšok navštevuje nešpecializované školy.
Do priameho kontaktu s dopingovými látkami prišli iba tri percentá - všetko študenti OŠG. Až 70 percent však nepozná ich zoznam, ba ani nevedia, kde ho hľadať. Viac ako tri štvrtiny (77 %) by nikdy neužili zakázanú látku. Až 57 percent sa stretlo s niekým, o kom vedeli, že užíva zakázané látky. Za šport najviac poznačený dopingom označili atletiku, za ňou nasledujú silové športy - kulturistika a vzpieranie, potom loptové hry. Určitú toleranciu naznačuje názor 63 % opýtaných, že je nesprávne dávať previnilcom doživotný dištanc. Pritom štyria z piatich si myslia, že kontroly vždy neodhalia užitie dopingu. Ešte väčšie percento opýtaných (84%) sa vyjadrilo, že je možné oklamať dopingový test. A až 89 % respondentov si myslí, že niektoré krajiny aj dnes majú vlastný dopingový program.
Dvojica Pupiš - Polgár v záveroch z výskumu poukazuje na to, že pri výchove mladých športovcov je pravdepodobne zanedbávaná osveta. Podľa nich je táto skutočnosť alarmujúca najmä preto, lebo Svetová antidopingová agentúra nerozlišuje úmyselný a neúmyselný doping. (sita)