Stúpenec opozície oblečený v oranžovom drží portrét jedného z lídrov opozičného bloku Azadlig. Šance na jeho úspech vo voľbách boli napriek inšpirácii z Ukrajiny minimálne. FOTO - SITA/AP |
medzinárodné štandardy nesplnili ani jedny voľby.
Naposledy medzinárodná komunita spochybnila prezidentské voľby pred dvoma rokmi. Zvíťazil v nich syn vtedajšieho prezidenta Gejdara Alijeva - Ilcham. Následné protesty sa skončili násilím.
Po dvoch rokoch, odkedy prevzal žezlo od otca, má prezident situáciu pod kontrolou. Opozícia, ktorá sa podľa ukrajinského vzoru obliekla do oranžovej farby, funguje pod permanentným tlakom a represiami. V obave pred revoltou, aká sa odohrala na kyjevskom Majdane, Alijev tesne pred voľbami pritvrdil.
Z vlády vyhodil dvoch ministrov, ktorí pracovali ešte pre jeho otca, a obvinil ich z plánovania prevratu. O niekoľko dní nato štátna televízia zverejnili ich priznanie. Líder opozičnej Demokratickej strany Rasul Gulijev, ktorý žije pre obvinenie zo sprenevery osem rokov v americkom exile, sa pred voľbami, v ktorých kandiduje, ani nedostal domov. Lietadlo do krajiny ani nevpustili a stúpencov, ktorí ho čakali pred letiskom, rozohnala polícia. Organizátori mítingu skončili vo väzbe.
Blok Sloboda, v ktorom sa pred voľbami spojili opozičné strany, včera už tri hodiny pred uzavretím volebných miestností hovoril o šiestich tisícoch prípadov narušenia hlasovania. Jeho predstavitelia varovali, že ak sa falzifikácia potvrdí, vyjdú do ulíc, ako to pred rokom robili Ukrajinci na Námestí nezávislosti. Revolúcia v Baku má však malé šance. A to aj keby sa oficiálne výsledky radikálne líšili od historicky prvých volebných odhadov robených Američanmi.
Ťažká vojenská technika v prímorskej metropole, kde sa začína strategický ropovod smerom do Európy, je v pohotovosti už niekoľko týždňov. Skúsenosti hovoria, že ak to bude nutné, režim ju rád použije. "Máme informácie, že opozícia pripravuje provokácie. Zastavíme akékoľvek pokusy o narušenie verejného poriadku," povedal Reuters minister vnútra Ramil Usubov.