Azerbajdžanka vhadzuje svoj hlas do urny vo volebnom stredisku v Baku vyzdobenom portrétom bývalého prezidenta Gejdara Alijeva. Jeho syn Ilcham si v parlamentných voľbách prostredníctov vládnej strany upevnil svoju moc. FOTO - ČTK/AP
BAKU - Presne podľa očakávaní včera všetko nasvedčovalo tomu, že parlamentné voľby v Azerajdžane jednoznačne vyhrala vládna strana Nový Azerbajdžan. Krátko po uzavretí volebných miestností líder vládnucej strany ohlásil víťazstvo a odhad, že zo 125 miest v parlamente získali 75. Opozícia hovorila naopak o masívnom porušovaní volebného zákona.
Volebná účasť nebola vo voľbách, ktoré Západ považuje za test demokracie, nijako závratná. O 17.00 h miestneho času Volebné informačné stredisko oznámilo, že k urnám prišlo necelých 40 percent z 4,6 milióna oprávnených voličov. Priebežné výsledky mala Ústredná volebná komisia zverejniť včera v noci, definitívne čísla dnes. "Vôľa ľudí bude vyjadrená v týchto voľbách," povedal ráno po hlasovaní prezident Ilcham Alijev, ktorý má oproti menej významnému parlamentu pod kontrolou väčšinu moci v krajine.
Opozičný blok Azadlig (Sloboda) ešte pred uzavretím volebných miestností oznámil, že zaregistroval tisícky porušení volebného zákona.
Tie sa podľa opozície odohrali napriek viacerým volebným novinkám. Vôbec prvýkrát bolo 125 poslancov parlamentu vyberaných z viac ako 1500 kandidátov. Historickú premiéru mali aj volebné odhady organizované zo Západu a značkovanie palcov neviditeľným atramentom, ktoré malo zabrániť opakovanému voleniu.
Voľby monitorovalo 1600 zahraničných a 2-tisíc domácich pozorovateľov. Podľa opozičného Azadlig, ktorý združuje tri najvplyvnejšie opozičné strany (Demokratickú stranu, moslimskú stranu Musavat a Národný front), mnohí pozorovatelia nedostali prístup do volebných miestností. Vo viacerých prípadoch volební zástupcovia podľa opozície neoznačili pravý palec voliča neviditeľným nezmývateľným atramentom, ale zmývateľnou atrapou.
Jeden z lídrov opozície, predseda Národného frontu Ali Kerimli vyjadril presvedčenie o neregulárnosti volieb a vyhlásil, že ak sa potvrdí masívna manipulácia volieb, v utorok vyzvú svojich stúpencov do ulíc hlavného mesta. Opozícia si podľa neho dnes zanalyzuje situáciu a pripraví taktiku.
Predstaviteľa prezidentskej administratívy jeho slová neprekvapili. "Ukazuje sa, že pri akýchkoľvek podmienkach bude opozícia trvať na neregulárnosti volieb," povedal zdroj z prezidentského paláca azerbajdžanským médiám.
Mimovládni kandidáti však trvajú na tom, že voľby neboli v poriadku. Na vážne porušenie zákona sa napríklad posťažoval mladý kandidát a novinár Elnur Baimov. "Dopoludnia boli voľby celkom v poriadku, ale popoludní prišla skupina asi 500 vojakov, ktorí neboli na zozname, a začali voliť," povedal Baimov. Vo volebnom okrsku, ktorý má približne 1300 voličov, môže podľa neho taký veľký počet dodatočných hlasov zvrátiť výsledok. Vôbec prvýkrát sa totiž parlamentné voľby konajú s väčšinovým systémom.
(čtk, reuters, rek)
Parlamentné voľby v Azerbajdžane
počet kandidátov 1541
počet kresiel v parlamente (Milli Majlis) 125
volebné obdobie 5 rokov
predpokladaný víťaz Nový Azerbajdžan