Sudca z Čadce žiadal a podľa Úradu boja proti korupcii aj prebral 50-tisíc korún. Za túto sumu sľúbil priznanie vlastníckeho práva v občianskoprávnom spore. Občan, od ktorého úplatok žiadal, sa obrátil na políciu a spolupracoval s ňou v postavení agenta.
"K odovzdaniu úplatku došlo v kancelárii sudcu v budove Okresného súdu Čadca v piatok doobeda," informoval hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič. Hneď potom zasiahla polícia. Peniaze sa v kancelárii našli.
Marťák bol predsedom senátu, ktorý sa venoval občianskoprávnej agende a podľa predsedníčky súdu Amálie Paulerovej "nejde o začínajúceho sudcu". K jeho doterajšiemu pôsobeniu sa nevyjadrila.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic považuje zadržanie sudcu za úspech inštitútu agenta v Trestnom poriadku a dôkaz opodstatnenosti špeciálneho súdu a prokuratúry. "Nemajú lokálne väzby, neprejavujú falošnú solidaritu k ľuďom v justícii," vyhlásil.
Lipšic tvrdí, že odhaľovanie korupcie v justícii je ťažké, lebo ide o osoby, ktoré ovládajú právo. Napriek tomu je presvedčený, že absolútna väčšina sudcov a prokurátorov koná zákonne a čestne.
Generálna prokuratúra požiadala Ústavný súd o súhlas so zadržaním sudcu, ten vyhovel. Polícia začala trestné stíhanie a nasledovať by mal podnet na vydanie sudcu na trestné stíhanie. V tom okamihu Lipšic sudcovi pozastaví výkon funkcie až do skončenia veci. Sudcovi hrozia najmenej tri roky väzenia.
(rp, sen)