Claudia Čuboňová je presvedčená, že šancu viesť ambulanciu by mal dostať ten, kto sa snaží zvyšovať svoju kvalifikáciu. Šancu viesť ambulanciu v Čadci namiesto nej získal muž s nižším vzdelaním. Lekárka hovorí, že ide o rodovú diskrimináciu a chce sa brániť na súde. FOTO SME - ANDREA HAJDÚCHOVÁ |
Lekárka Claudia Čuboňová sa cíti byť diskriminovaná preto, že je žena. Gynekologička s najvyšším vzdelaním sa uchádzala o miesto lekárky v ambulancii v Čadci. Vyhral mladší lekár s nižším vzdelaním. Čuboňová viní výberovú komisiu zloženú z troch mužov, a chce sa obrátiť na súd. Kým ona sa chce brániť ako žena, zdravotníci sa teraz prú o to, či je vzdelanie jej súpera na spomínanú prácu dostatočné - či na ňu treba jednu, alebo dve atestácie. Čuboňová má pritom tri.
"Ani s vyšším vzdelaním a praxou nemám šancu prejsť cez chlapov," hovorí Čuboňová. "Chcela som sa odvolať hneď po výberovom konaní, predseda komisie však povedal, že odvolať sa nedá." Preto si začala písať s úradmi, sťažovala sa župe, lekárskej komore, zdravotným poisťovniam.
Komora však tvrdí len to, že licencie lekárom vydáva v súlade so zákonom, Spoločná zdravotná poisťovňa sa zase "necíti kompetentná posudzovať odbornú spôsobilosť lekárov, s ktorými má uzatvorenú zmluvu". Žilinský samosprávny kraj je s výberom spokojný, lebo nový lekár splnil podmienky. Tri atestácie sú už podľa župy "nad rámec tejto ambulancie".
Slovenská zdravotnícka univerzita lekárke dala za pravdu. "Chápem pani doktorku a stojím pri nej," hovorí dekan Ján Štencl. Podľa neho jedna atestácia na prácu gynekológa nestačí a "Slovenská lekárska komora je oprávnená vydať licenciu na výkon povolania lekára v odbore gynekológia a pôrodníctvo len lekárom s atestáciou druhého stupňa". Opačný názor má ministerstvo zdravotníctva, podľa Tomáša Bleya z komunikačného odboru na vedenie gynekologickej ambulancie stačí aj jedna atestácia. Univerzita o tom s ministerstvom rokuje.
"V škole nám stále opakovali, že jedna atestácia na vedenie ambulancie nestačí," hovorí Čuboňová. Na fakulte nedávno dokončila tretiu atestáciu v odbore pediatrická gynekológia.
Spor spôsobila snaha Slovenska prispôsobiť vzdelávanie lekárov požiadavkám Európskej únie. Vedomosti, ktoré získali po prvej atestácii, únii nestačili. "Lekári, ktorí majú atestáciu prvého stupňa, nespĺňajú kritériá pre lekára-špecialistu, musia si doplniť vzdelanie," hovorí Štencl. Existuje výnimka, a to lekári, ktorým roky práce v ambulancii nahrádzajú vyššie vzdelanie. Ak má lekár s prvou atestáciu viac ako desaťročnú prax, nemusí si dopĺňať vzdelanie, automaticky sa považuje za špecialistu.
Ministerstvo priznáva, že v minulosti bola minimálnym vzdelaním na samostatné poskytovanie špecializovanej starostlivosti jedna atestácia, ktorú bolo možné získať v kratšom čase a ľahším štúdiom. Akého lekára však uprednostní župa, je podľa Bleya v jej kompetencii.
Čuboňová dnes pracuje na gynekológii v nemocnici v českom Třinci, ako hovorí, súdiť sa pre diskrimináciu jej napadlo potom, ako si o podobnom spore prečítala práve v českých novinách. (haj)