V birminghamskej štvrti Lozells, ktorá je povestná dlhou históriou rasovo motivovaného násilia, sa minulý mesiac bili černosi a Ázijčania. Po údajnom nikdy nepotvrdenom sexuálnom zneužití štrnásťročnej černošky skupinou ázijských mladíkov tu útočiaci dav podpaľoval automobily a rozbíjal výkladné skrine. Incident sa skončil smrťou jedného z černochov.
Vlnu útokov proti prisťahovaleckým komunitám vrátane vypaľovania mešít zažilo vlani aj Holandsko. V inak pokojnej a voči menšinám znášanlivej krajine to spôsobila vražda filmového režiséra a britského kritika islamu Thea van Gogha islamským radikálom.
Španielsko, kde je prisťahovalectvo novým javom, tiež zažíva násilnú konfrontáciu medzi znepriatelenými latinskoamerickými gangmi. Bitky medzi skupinami Las Netas a Latin Kings, ktoré tvoria deti imigrantov z Ekvádoru a Kolumbie, sa v posledných mesiacoch často skončili smrťou.
V Belgicku nemajú veľké štvrte plné imigrantov, napriek tomu bolo druhé najväčšie mesto Antverpy v minulosti často dejiskom mestských násilností. Posledné konflikty s políciou sa tu odohrali v novembri 2002 po smrti mladíka z Maghrebu.
V strednej a východnej Európe sa násilie v mestách obmedzuje prevažne len na rómske komunity. V Bulharsku rozbroje medzi Rómami a Bulharmi často s obeťami na životoch zažívajú metropoly Sofia či Plovdiv.
Vlnu výraznejších rómskych protestov a rabovania obchodov nedávno zažilo aj Slovensko. Stalo sa tak vlani vo februári na východe krajiny po tom, čo vláda znížila sociálne dávky pre niektoré skupiny nezamestnaných s cieľom prinútiť ich hľadať si prácu. (čtk)