Ľudia z osád získavajú drevo na zimu rôzne. Niektorí ho legálne kupujú od správcov lesov, iní vytínajú stromy v okolí bez povolenia. FOTO - ARCHÍV SME |
ZEMPLÍN - S nelegálnym výrubom dreva v zimných mesiacoch zápasí takmer každá obec, samospráva a mestská polícia v Zemplíne. Keďže pred zopár dňami udreli prvé mrazy, na okraji ciest už vidieť prvých zlodejov, ako sa do svojich osád vracajú s vozíkmi plnými dreva.
Rómovia z osád hovoria, že bez neho nemajú šancu prezimovať. Navyše musia poň chodiť čoraz ďalej, pretože stromy v okolí osád už úplne vyrúbali. Zháňanie dreva, rúbanie a jeho preprava domov im často zaberie aj celý deň. V niektorých častiach sa však situácia oproti predchádzajúcim rokom zlepšila.
Obyvatelia z trebišovskej osady, kde žije približne 3-tisícová komunita, dlhé roky poškodzovali tunajší mestský park a Bučov les. Podľa náčelníka Mestskej polície Zdeňka Kameníka museli preto špeciálne sprísniť hliadky. "Postupne sa nám situáciu podarilo dostať pod kontrolu. Pomohli tomu aj občianski strážcovia z ich radov, ktorí nás upozorňujú na výruby," povedal náčelník.
Hlavný nával očakávajú, až keď napadne prvý sneh. V Trebišove sa snažia zmierniť nelegálny výrub aj priamym zásobovaním dreva do osady prostredníctvom miestnych technických služieb. "Drevo, ktoré je prirodzeným odpadom v parku alebo ho získame z údržby stromov, expedujeme do osady. Odnesieme im ho až priamo pred dom. Jedna vlečka ich vyjde len na 500 korún," povedal námestník technických služieb Mikuláš Jacko. Problém je však v tom, že tohto dreva je málo.
Ľudia z osady na Podskalke v Humennom väčšinou už majú vlastné autá s vozíkmi a motorové píly. "Za niekoľko stokorunový poplatok sa zvyknú dohodnúť so správcom lesa a legálne si narúbu drevo. Proti nezákonnému výrubu spolupracujeme aj s poriadkovou hliadkou z osady," povedal náčelník polície v Humennom Mirko Masica. (mpo)