Olympijské kruhy v blízkosti stavby hlavného štadióna budúcich Hier XXIX. olympiády v Pekingu. FOTO - AP |
BRATISLAVA - So superlatívmi na perách sa vrátili slovenskí olympijskí hodnostári z päťdňovej návštevy Pekingu, dejiska najbližšej letnej olympiády. "Číňania stavajú športoviská na tri zmeny, niet nijakej obavy z meškania vo výstavbe," tvrdí predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár.
Čínsku metropolu navštívil vedno so šéfom nášho pekinského štábu Vladimírom Millerom, športovým riaditeľom Romanom Bučekom a generálnym sekretárom Jozefom Libom. Ten bol v Pekingu pred tromi rokmi svedkom letnej svetovej univerziády. "Už tá bola veľkolepým podujatím, ale olympiáda ju určite vo všetkých smeroch prekoná. Číňania robia pre jej úspech všetko," tvrdí a s úsmevom dodáva: "Jedinou vážnejšou hrozbou je smog, ale - ak to bude nevyhnutné, aj ten rozoženú."
"Všetky súťaže sa uskutočnia na úplne nových športoviskách, pričom takmer všetky budú mať absolútnu architektonickú a technickú úroveň," konštatuje Chmelár. Na výstavbe hlavného štadióna s "úžasným dizajnom" deň-noc pracuje sedemtisíc robotníkov a jeho hrubá stavba je už hotová. Giganticky pôsobí aj susedný areál plaveckých športov, ktorý zahŕňa o. i. aj dva akvaparky pre verejnosť, ba tiež menší zimný štadión.
Olympijské súťaže Hier XXIX. olympiády prebehnú na 37 športoviskách. Sústredené sú do štyroch komplexov, vzdialených iba pol hodiny cesty od olympijskej dediny, ktorá bude súčasťou zóny Olympic Green. "Pozostávať bude zo šesť- a deväťposchodových budov a tie zasa zdvoj- až päťizbových bytov," vykresľuje šéf pekinského štábu Miller a pripomína: "Šesťhodinový časový rozdiel v dejisku Hier oproti Slovensku, vzdialenému asi 7500 kilometrov, ale aj predpokladané teploty až do 40 stupňov, budú vyžadovať náležitú aklimatizáciu." (mo)