Blairovi sa nedarí, ale vládu včera burcoval. "Prežívame ťažké časy, lebo chceme presadiť správnu vec." FOTO - REUTERS |
Hovorí sa, deň blbec: nič sa nedarí, všetko sa pokazí. Taká bola streda britského premiéra Tonyho Blaira. Akoby v Labouristickej strane strácal autoritu, akoby ho ťažili roky vládnutia a vytrácala sa ľahkosť a suverenita.
Šéf konzervatívcov Michael Howard mu v Dolnej snemovni povedal, že síce "je pri moci, ale bez moci". Blair včera na vláde hovoril ministrom o ťažkých časoch. Čo sa deje?
Najprv podal po ďalšom škandále demisiu minister práce a sociálnych vecí David Blunkett. Bolo to ťažké pre Blunketta, premiéra aj vládnu stranu.
O niekoľko hodín sa v Dolnej snemovni odohrala najväčšia rebélia v labouristickom poslaneckom klube od roku 1997, keď prevzali moc. Rozdielom hlasu prešiel v parlamente jeden z návrhov na zmeny protiteroristického zákona, ktorý predložila vláda. Až 33 labouristických poslancov bolo proti a ďalší sa zdržali hlasovania o časti, ktorá definovala glorifikovanie terorizmu.
Keď Blair vyhral v máji voľby, ani veľmi neskrýval, že napriek historickej chvíli pre labouristov (tretie víťazstvo za sebou) nie je spokojný s väčšinou, ktorú v Dolnej snemovni získal. Zdala sa mu po predchádzajúcich víťazstvách malá. Čo by pritom mnohí premiéri dali za prevahu 66 poslancov!
V stredu sa však potvrdilo, že časť labouristického poslaneckého klubu ide vlastnou cestou. Nesúhlasia so zákonmi, ktoré podľa nich drakonicky obmedzujú ľudské práva a slobodu prejavu.
Preto sa vláda rozhodla najháklivejšiu časť zákona stiahnuť. Navrhuje v nej polícii zadržiavať podozrivých z terorizmu až 90 dní bez toho, že by ich vyšetrovatelia museli predviesť pred súd. Teraz platí v Británii maximum 14 dní.
Vláda si pravdepodobne ušetrila potupnú porážku. Naposledy sa stalo chradnúcej konzervatívnej vláde Johna Majora, že prehrala hlasovanie v parlamente. Bolo to v roku 1995.
Teraz prídu na rad rozhovory s labouristickými poslancami aj opozíciou a ináč ako ústupkom zrejme vláda zákon nepresadí. Najpravdepodobnejšie sa zdá, že policajti dostanú na získanie dôkazov proti teroristom najviac 28 dní.