Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica.
NITRA - V Nitrianskom samosprávnom kraji už niekoľko mesiacov bojujú HZDS a SMK o zariadenia sociálnych služieb. Politickú potýčku citlivo vnímajú najmä klienti domovov dôchodcov, ktorí sa obávajú zvyšovania cien. Práve medzi dôchodcami má HZDS silnú voličskú základňu.
Konflikt vypukol koncom júna, keď župné zastupiteľstvo bez výberového konania schválilo prenájom 29 zariadení neziskovým organizáciám, ktoré založili najmä župní poslanci za SMK spolu s krajským šéfom strany Ivánom Farkasom a niektorými nezávislými poslancami. Ku škandálu dopomohlo aj to, že čas prenájmu je 30 rokov a výška nájomného koruna ročne. Ústavy pritom dostávajú zhruba pol miliardy korún ročne vo forme dotácií a príspevkov od klientov.
Župan Milan Belica z HZDS odmieta sporné rozhodnutie poslancov s tým, že prenájom zariadení je pre župu nevýhodný. Upozorňuje aj na možnosť tunelovania ústavov. "Idú tam hotové peniaze, z ktorých sa dá ušklbnúť. Mohli by vytekať do firiem, ktoré budú ústavom zabezpečovať pranie, varenie či upratovanie," špekuluje.
Kauza prišla vhod miestnej tzv. veľkej slovenskej koalícii Smer-HZDS-SDKÚ-KDH-SNS. Jej úlohou je znížiť politický vplyv SMK v nitrianskej župe. Boj o ústavy sa podsúva občanom ako boj medzi Maďarmi a Slovákmi. Belica, ktorý opäť kandiduje na župana, hovorí, že do kampane už nemusí investovať, lebo mu ju urobili maďarskí poslanci v neziskovkách.
Poslanci za SMK na útoky HZDS odpovedali tak, že v pondelok neprišli na rokovanie župného zastupiteľstva. Keďže v ňom majú väčšinu, svojou neúčasťou rokovanie zablokovali.
Nezávislý poslanec Mário Dinga účasť poslancov v neziskovkách obhajuje tým, že je to transparentnejšie, ako keby za seba nastrčili svoje svokry a členov rodiny.
Vicežupan Miklós Fehér z SMK pripúšťa, že 30-ročný prenájom môže vyvolávať otázniky. Hlasovanie poslancov však nepokladá za neetické, lebo za chod ústavov budú niesť zodpovednosť. Opačný názor má predseda SMK Béla Bugár. "Tam je však problém, že sa to dostalo práve do rúk tých konkrétnych poslancov, ktorí si to sami odhlasovali," povedal pred pár dňami v televízii TA3.
Riaditelia zariadení sociálnych služieb stoja pred otázkou, či majú veriť ubezpečeniam Belicu, že sporné uznesenie zastupiteľstva je neplatné, alebo podžupana Fehéra, ktorý tvrdí opak. Väčšina sa zatiaľ prikláňa k Belicovi a bankové účty, na ktoré im župa posiela peniaze, nerušia. Čakajú na rozhodnutie prokurátora.
Výnimkou je len ústav v Hurbanove, kde riaditeľka pôvodný účet zrušila a otvorila účet neziskovej organizácii. Kontrola z ministerstva práce však skonštatovala, že nezisková organizácia nie je registrovaná v súlade so zákonom a klienti ústavu sa ocitli v právnom vákuu. Belica navyše odmieta podpísať prevod peňazí na účet neziskovky. Na otázku SME, či to nepoškodí klientov, riaditeľka hurbanovského ústavu nechcela odpovedať.
Zmluvy na 30 rokov za korunu ročne
Nitrianska župa má prenajať piatim neziskovým organizáciám 29 zariadení sociálnych služieb v kraji. Prenájom upravujú dve zmluvy - nájomná a zmluva o poskytnutí finančného príspevku za sociálne služby.
Neziskové organizácie si podľa nich prenajmú ústavy na 30 rokov za korunu ročne. Župa im musí poskytovať "finančné prostriedky na úhradu nákladov spojených s udržiavaním a zhodnocovaním" domovov. Neziskovky musia "prioritne" prenajatý majetok využívať na poskytovanie sociálnych služieb. Inak využiť majetok možno len so súhlasom župy.
Župa musí aj naďalej dotovať činnosť domovov sociálnych služieb a dôchodcov, čo je okolo 380 miliónov ročne. Právo zastaviť dotácie má iba vtedy, ak neziskovky nebudú poskytovať sociálne služby odkázaným občanom alebo nesplnia podmienku odbornej spôsobilosti či bezúhonnosti.
Ústavy navyše získajú aj platby 2900 klientov, čo je ročne asi 144 miliónov. Poplatky a dane zostanú na pleciach župy. Neziskovky majú podľa zmluvy predkupné právo na prenajatý hnuteľný a nehnuteľný majetok. So súhlasom župy môžu domovy prenajať aj tretím osobám. Neziskovky môžu previesť práva, ktoré im vyplývajú z nájomnej zmluvy, na "akúkoľvek tretiu osobu".
Župan Milan Belica odmietol zmluvy podpísať. Urobil to zaň vicežupan Miklós Fehér.
Argumenty za a proti prenájmu ústavov neziskovkám
Za
+ vytvorí sa možnosť viaczdrojového financovania, využívania eurofondov,
+ sformujú sa zariadenia rodinného typu bežné v európskych krajinách,
+ zníži sa počet klientov na izbách.
Proti
- môžu sa zvýšiť poplatky klientov,
- domovy sa budú dať tunelovať,
- projekt nešpecifikuje skvalitňovanie služieb.
Podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Miklós Fehér.
FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
Autor: JANA BEŇOVÁ IVAN ŠTULAJTER