Najväčšie literárne podujatie s medzinárodnou účasťou na Slovensku potvrdzuje svoj kredit už tretím ročníkom. Festival Ars Poetica odštartoval v Nultom priestore A4 na Námestí SNP v Bratislave najskôr predjedlom v podobe súčasného maďarského tanca v predstavení Réky Szabó Clearing The Attic, neskôr hlavným chodom ladeným v britsko-slovenských tónoch.
Občianske združenie Ars Poetica, organizátor festivalu, sa totiž v značnej miere usiluje o prezentáciu slovenskej literatúry v zahraničí. Prelomovým úspechom jeho aktivít je historicky prvé číslo britského časopisu tematicky venovaného slovenskej poézii. Prezentácia magazínu Poetry Wales a krst jeho slovenského čísla poľahky zohrali rolu najväčšieho ťaháku večera. Časopis britskú verejnosť zoznamuje s tvorbou ôsmich súčasných slovenských básnikov.
Reči o prestíži a zásahu do čierneho vonkoncom nie sú prázdnou bublinou. Šancu zahľadieť sa do básní Laučíka, Haugovej, Šuleja, Štrpku, Macsovszkého, Solotruka, Ružičkovej a Habaja vďaka tomuto činu získava slušná čitateľská základňa ostrovných intelektuálov.
Večer však priniesol aj naplnenie dôležitej organizátorskej predstavy. Živosť, autenticitu, spontánnu atmosféru a otvorený kontakt medzi autormi a publikom. V rámci večera poézie britských a írskych poetov sa predstavili štyria básnici.
Multimediálny efekt iba podporil priateľskou náladou poznačenú komunikačnú situáciu. Suverén perfekcionalisticky vládnuci svojmu textu - takto sa zapísal do povedomia divákov Brian McCabe. Rebecca O'Connor stavila na plachý šarm, nie však bez odvahy pomenúvať všetky odtiene smútkov. Pár bytostných stretnutí na tému pevných bodov ponúkol ďalší laureát početných literárnych cien Matthew Hollis. Štvorlístok zaklincoval dynamický prejav veľkorysého zberateľa slov Roberta Minhinnicka. Otvorený k novým kultúram nachádza paralely medzi waleským a slovenským naturelom.
Temperamentný šéfredaktor Minhinnick predznačil uvoľnený priebeh krstu "slovenského" čísla Poetry Wales. Ten sa nezaobišiel bez účasti veľvyslankyne Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v SR Judith Anne Macgregorovej. Absolvovala dokonca sympatickú premiéru: prvýkrát na verejnosti čítala slovenskú báseň. Textu K jaskyni autora Ivana Laučíka v jej podaní nechýbal elán objaviteľky nového územia.
"Dúfam, že britsko-slovenský večer nie je len dobrou reklamou na špecializované číslo literárneho časopisu, ale aj symbolom vydarenej spolupráce našich dvoch krajín. Kultúra je dôležitá. Aj prostredníctvom festivalu Ars Poetica získavame možnosť zbližovať sa, lepšie pochopiť dianie v inom kontexte. Báseň je ako hudba, je to veľmi príjemný spôsob, ako porozumieť významu a zároveň si vychutnať zvuk a emóciu," povedala.
Organizátor a sprievodca večerom Martin Solotruk neuviazol v očarení prvým dňom festivalu. Pohotovo vymenúva plánované lahôdky a kladie dôraz na interaktívnosť a viacžánrovosť podujatia. Pred poéziou sa nedá hrať na skrývačku. "Skutočná poézia je stále tu. Potrebuje iba dostať príležitosť, aby vystúpila z papiera a ukázala, čo všetko naozaj dokáže. Hoci neveríme na zázraky, vieme, že ona ich občas dokáže. V najrôznejších formách, stačí si vybrať."
Autor: ZUZANA BELKOVÁ(Autorka je publicistka)