ií. Niekto zo súboja s nádchou vyjde víťazne, iného prinúti ľah-núť si aspoň na niekoľko dní do postele. Prečo je to tak?
"V jesenno-zimnom období je nádcha prejavom zápalu nosovej sliznice, ktorá opuchne a vytvorí
riedky alebo hustý sekrét, zníženú priechodnosť nosa s následným kýchaním, kde hlien zateká do hrdla, spôsobuje kašeľ. Keďže ochorenie vyvoláva chladný a vlhký vzduch, rôzne alergie a virózy - je ich niekoľko tisíc, aj prejavy nádchy a vyvolávacie príčiny sú rôznorodé," hovorí MUDr. Martin Hrubiško, PhD., primár imuno-alergologického oddelenia bratislavskej Nemocnice v Podunajských Biskupiciach.
Nádchu môže dostať každý. U zdravého človeka bežná viróza prebehne ako banálne týždňové ochorenie. Oveľa viac však trpia pacienti s alergickou nádchou či chronickým postihnutím dýchacích ciest. Alergici, aj po skončení peľovej sezóny sú ďaleko viac náchylní na vírusovú nádchu než nealergická populácia.
Nos ako radiátor
Nádchu môžu vyvolať aj nízke teploty vzduchu, výkyvy teplôt i prechod z tepla do studena. "V chladnom počasí sa nosová sliznica zdurí a tvorí hlien. Je to preto, lebo nos pôsobí nielen ako filter na odstránenie mechanických častí vzduchu, ale i ako tepelný filter, ktorý pripravuje a zvlhčuje vzduch prúdiaci do pľúc. Nosová sliznica zároveň funguje aj ako radiátor a studený vzduch prúdiaci do pľúcnych mechúrikov zohreje na teplotu tela, teda na 36-37°C. Je celkom prirodzené, že nosová sliznica sa pritom prekrví. Väčšina populácie to vníma ako mierne upchatý nos. Nie je to nič výnimočné, skôr prirodzené. Horšie je to s alergikmi, ktorí aj v inom období majú zníženú priechodnosť nosa. V hmlistom, chladnom a sychravom počasí môžu mať upchatý nos do takej miery, že dýchajú ústami. Vzduch sa vtedy nefiltruje, nečistí, neohreje ani nezvlhčí a nepripravený - surový vchádza do pľúc. U vnímavých osôb môže spôsobiť chronickú bronchitídu, astmatické záchvaty," vysvetľuje imunológ.
Liečiť či neliečiť?
Hovorí sa, že liečená nádcha trvá sedem dní, neliečená týždeň. Treba ju vôbec lieči? Podľa doktora Hrubiška, nádchu, žiaľ, ani v 21. storočí nevieme liečiť. "Nádchu rozhodne neliečime antibiotikami. Na vírusy totiž antibiotiká neúčinkujú. Napriek tomu pacienti s plným nosom a boľavým hrdlom si ich od lekára vynucujú. Nechápu, že antibiotikami si ničia vlastnú mikroflóru, ktorá má významný ochranný
a podporný vplyv na náš organizmus. Pri nádche platí stará ľudová skúsenosť: pokoj, teplo, ticho, piť veľa tekutín a na 2-3 dni si ľahnúť do postele. Telo načerpá nové sily a popasuje sa samo s virózou."
Po týždni, by mala nádcha sama ustúpiť. Ak sa tak nestane, naopak, stupňuje sa, treba vyhľadať lekára - odborníka. n
Slávka Medvecová