Od decembra by to však mala zabezpečovať spoločnosť, ktorá vyhrá súťaž vyhlásenú županom Štefanom Štefancom. Údržba stojí viac ako 400 miliónov korún
Viacerí poslanci sú presvedčení, že pri vypisovaní súťaže takéhoto veľkého rozsahu by župan nemal obchádzať zastupiteľstvo. Poslanci preto minulý týždeň schválili uznesenie, v ktorom sa od súťaže dištancujú. "Zodpovednosť si ponesie župan," povedal poslanec Miloš Mažár. Je pripravený na župana podať trestné oznámenie vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa. Štefanec poslancom zas odkázal, že vyhlásiť súťaž je jeho právom.
Poslanci kritizovali Štefanca i za to, že podmienky, za akých bola súťaž vyhlásená, vyvolávajú podozrenie z netransparentnosti. Jedným z kritérií totiž bolo aj strojové a technické vybavenie uchádzačov. Štefanec však už pred niekoľkými mesiacmi s jedným z uchádzačov podpísal zmluvu o budúcej zmluve na dlhodobý prenájom techniky, ktorú na údržbu ciest doteraz používala vlastná organizácia samosprávneho kraja. Podľa Mažára tak župan fakticky predurčil víťaza súťaže.
Štefanec však tvrdí, že zmluva o zmluve na prenájom techniky už bola vypovedaná. Zároveň hovorí, že svoje právomoci neprekročil a vo veci sa už obrátil na Krajskú prokuratúru v Trenčíne. Či súťaž zruší, ako mu to odporučili poslanci, sa župan chce rozhodnúť až po vyjadrení prokurátora. "Zatiaľ som pozastavil výkon uznesenia," povedal.
Podľa právnika MESA 10 Jaroslava Piláta župan pravdepodobne svoje právomoci neprekročil, "keďže zákon neurčuje predsedom samosprávnych krajov cenový strop predmetu obstarávania". Takýto strop si podľa neho majú župní poslanci možnosť schváliť v interných zásadách hospodárenia s majetkom kraja. "Ak to nespravili, majú možnosť zmeniť to. Inak sa môžu spoliehať len na županovu dobrú vôľu uznať, že takáto súťaž tesne pred voľbami nie je z hľadiska transparentnosti celkom v poriadku," myslí si. (mp)