
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV TASR
rokoch znovu „naskočil“ jeden z najdôležitejších ekonomických ukazovateľov - začínajú stúpať investície v priemyselnom sektore. Východonemecké podniky plánujú tento rok preinvestovať 7,1 miliardy eur, čo je o miliardu viac ako vlani.
Pozitívne sa vyvíjajú aj strategické objednávky potenciálnych zákazníkov. Zatiaľ čo v západnom Nemecku dochádza k prepúšťaniam, vo východnom je zamestnanosť stabilná (aj keď celková nezamestnanosť je naďalej pomerne vysoká).
Chybičkou krásy na tejto pozitívnej tendencii je to, že podiel priemyslu na východonemeckej ekonomike je pomerne malý (iba 18,1 percenta, oproti 25,1 percenta v „starých“ spolkových krajinách). Podiel stavebníctva, nachádzajúceho sa v ťažkej depresii, je predimenzovaný (11,6 percenta oproti 4,6 percenta v západnom Nemecku). Stavebníctvo klesne aj tento rok, čím zostáva konjunkturálnou brzdou na území bývalej NDR.
Dlhé roky boli spolkové krajiny vo východnom Nemecku vítanou predvolebnou témou opozičných triád. Ich spoločným mottom bolo konštatovanie, že ekonomický rast na území bývalej NDR je nedostatočný na dobehnutie vyspelej západonemeckej ekonomiky. Takto argumentoval pred štyrmi rokmi úspešný sociálno-demokratický kancelársky vyzývateľ Gerhard Schröder; dnes jeho rétoriku prevzal opozičný kandidát Edmund Stoiber.
Súčasná Schröderova vláda mu kontruje, že prvé záblesky hospodárskeho oživenia sa začínajú objavovať už teraz. Na podporu svojich slov používajú predpovede renomovaného ekonomického inštitútu IFO. Konjunkturálny rozmach by mali teda ľudia z východu zažiť skôr, ako sa dosiaľ predpokladalo.
Vlani boli nové spolkové krajiny svedkami poklesu hrubého domáceho produktu. Tento rok bude HDP aj v tom najlepšom prípade stagnovať. A na budúci rok síce vzrastie o približne 1,5 percenta; východonemecké HDP však bude v každom prípade slabšie ako západonemecké. Podľa väčšiny odborníkov by malo byť ekonomické tempo v bývalej NDR nanajvýš v roku 2005 rýchlejšie ako v „starej“ NSR. Naposledy tak bolo v roku 1995.
JÁN ŠALGOVIČ