
Oponenti prezidenta Chaveza požadujú jeho odstúpenie. Rastúci tlak na prezidenta vytvára ďalší tlak na menu, ktorá sa za posledný týždeň prepadla o približne 20 percent. FOTO – ARCHÍV
CARACAS – Venezuelský prezident Hugo Chavez vyhlásil vojnu špekulantom. Mal tým na mysli obchodníkov, ktorí v dôsledku minulotýždňového uvoľnenia meny neprimerane zdvihli ceny. „Cena dolára vzrástla o deväť percent, ale niektoré ceny vyskočili na dvojnásobok,“ povedal pre britskú BBC Carlos Chirinos.
Venezuela sa obáva, že inflácia vyletí do astronomických výšok, keďže obchody zvyšujú ceny. Dôvodom je, že dovezený tovar sa oslabením meny stal drahší, ale podľa vlády sú zvyšovania neadekvátne. „Udajte ich. Navštívte obchody na rohu, supermarkety, sklady a všímajte si tých, čo upravujú ceny, robte si poznámky, zavolajte nám,“ vyhlásil vojnu špekulantom Chavez. Vláda zaviedla niekoľko bezplatných liniek, na ktorých môžu obyvatelia podávať svoje sťažnosti.
Podľa BBC venezuelská organizácia na ochranu spotrebiteľov nariadila zatvorenie troch obchodov v hlavnom meste pre nelegálne zvyšovanie cien. Prezident vyhlásil, že tí, čo zvyšujú ceny, budú potrestaní. Prikázal polícii a spravodajskej službe, aby vyhľadávali a trestali dodávateľov a obchodníkov, ktorí zdvihli ceny o viac, ako klesla hodnota venezuelského bolivaru.
Podľa obchodníkov sú zvyšovania potrebné, aby si mohli nakúpiť zásoby a splatiť dlhy. „Špekulanti zvyšujú ceny hlavne tovarov, ako sú potraviny a lieky,“ povedal Chirinos. Nemôžeme dať šancu malej skupine obchodníkov, aby sa obohatili na tomto nevyhnutnom opatrení, povedal prezident.
Minulú stredu Venezuela prekvapivo uvoľnila kurz svojej meny. Na druhý deň sa hodnota bolivaru prepadla o štvrtinu a v súčasnosti je podľa BBC na úrovni o 19 percent nižšej ako pred uvoľnením kurzu. Chavez rozhodol, že krajina už nebude držať menu vo vymedzenom pásme, po tom, čo centrálna banka minula veľkú časť svojich rezerv na obranu bolivaru.
Venezuelská mena bola pod tlakom už od novembra minulého roku. Finančné trhy boli nespokojné s politikou vlády a nedôverovali mene. Rozhodnutie o prechode na voľne plávajúci kurz prijali spolu s medzinárodnými inštitúciami, ako napríklad Medzinárodný menový fond, pozitívne. Venezuelčanov to však nahnevalo. Ihneď pochopili, že to znamená znehodnotenie meny a rast cien.
GABRIEL KÁDASI