BRATISLAVA – Od začiatku nasledujúceho mesiaca prestávajú platiť národné meny dvanástich štátov eurozóny. Výnimkou sú len tie, ktoré už stratili platnosť pred koncom minulého alebo v priebehu tohto mesiaca. Znamená to, že na budúci mesiac sa už pri nákupoch v eurozóne nebude dať vôbec platiť starými menami, ale len eurom. Bývalé meny európskej dvanástky sa tak budú dať zameniť len v bankách – komerčných alebo centrálnych.
Na konci minulého týždňa niektoré slovenské banky prestali vykupovať národné meny krajín eurozóny. „Tatra banka v súčasnosti vo svojich pobočkách neumožňuje ďalší nákup a predaj týchto mien,“ povedal Roman Začka z Tatra banky.
Iné banky sa rozhodli, že budú vykupovať národné meny za bežné alebo o niečo vyššie ceny až do konca februára. Od začiatku marca, keď už nebude platiť žiadna z pôvodných mien eurozóny, sa budú považovať tieto bankovky za prekluzívne. Čiže niektoré bankové ústavy ich budú vykupovať, ale za vyššiu cenu. „Za nákup prekluzívnych mien sa platí päť percent zo sumy predložených bankoviek,“ povedal Norbert Lazar zo Všeobecnej úverovej banky. Aj v Slovenskej sporiteľni bude nákup týchto mien drahší ako teraz.
Na Slovensku sa budú dať za drahších podmienok predávať marky alebo šilingy ešte aj pred Vianocami. Od budúceho roku však budú vymieňať neplatné bankovky len centrálne banky štátov, v ktorých boli vydané. Konečný termín je rozdielny, kým v niektorých ich budú meniť neobmedzený čas, v iných len nasledujúcich desať alebo dvadsať rokov.
Podľa predstaviteľov bankového sektora si už teraz len málo ľudí zamieňa meny, ako boli franky alebo guldeny, a ich počet stále klesá. „Už niekoľko dní nepozorujeme záujem klientov,“ povedal Začka. Väčšina obyvateľov využila šancu na bezplatnú výmenu prostredníctvom účtu a ešte pred koncom minulého roku si uložili zanikajúce meny v bankách.
Opatrenia na výmenu po termíne zániku národných mien sa týkajú zábudlivcov a tých pár ľudí, čo to z nejakého dôvodu ešte nestihli.
GABRIEL KÁDASI