Reakcie lekárov

VLADIMÍR GRUMEL, diabetológ – lieky za 11 608 198 Sk

Neštátny diabetológ z Vranova nad Topľou si nemyslí, že by porušil normy či zákon. Pre evidovaných 3200 pacientov predpisoval ako jediný diabetológ vo Vranovskom okrese iba lieky na cukrovku a na poruchy metabolizmu lipidov. „Náklady na lieky sa výrazne zvýšili po smernici, ktorá začala platiť na prelome rokov 1999/2000, keď sme prechádzali z nehumánnych inzulínov na humánne. Jedno balenie nehumánneho inzulínu stálo 130 korún, cena škatuľky humánneho inzulínu 500 korún. Lieky predpisované diabetológom sú podstatne drahšie ako ostatné. Po prepočte mi vychádza, že som na jedného pacienta mesačne predpísal lieky v hodnote 350 korún, pýtam sa, či je to tak strašne veľa. A pokiaľ ide o kongresy a konferencie – bol som tam iba raz v roku 1998.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VLADIMÍR DONÁTH, neurológ – lieky za 4 280 143 Sk

„Neurologické oddelenie v Rooseveltovej nemocnici je jedno zo siedmich pracovísk na Slovensku poverené diagnostikou a liečbou sklerózy multiplex. Najmodernejšie spôsoby liečby sú prostredníctvom interferónov, liečba jedného pacienta ročne stojí 520-tisíc korún. Naše pracovisko má momentálne 24 takýchto pacientov a niekto im tie lieky predpísať musí. Používanie interferónov je maximálne kontrolované. Každý jeden pacient musí byť vopred trojnásobne schválený. Chcel som sa vyhnúť problémom, tak som väčšinu týchto liekov predpisoval ja. Okrem toho, za posledné dva týždne sme mali na oddelení dve veľké kontroly z poisťovní a nezistili žiadne chyby pri predpisovaní týchto liekov.“

BOHUŠ DOBROVODSKÝ, r eumatológ – lieky za 6 208 840 Sk

SkryťVypnúť reklamu

„Neviem, či je moderná liečba len pre vyvolených. Ten zoznam je hrubé obvinenie, s liekmi som nešafáril,“ reaguje na svoje štvrté miesto v rebríčku lekárov, ktorí v roku 2000 predpísali lieky za najvyššiu sumu, trnavský reumatológ MUDr. Bohuš Dobrovodský. Podľa štatistiky trnavskej regionálnej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne predpísal v treťom štvrťroku 2001 MUDr. Dobrovodský lieky za 1199 korún na jedného svojho pacienta. Celoslovenský priemer je pritom len 888 korún. Ide o sumy, ktoré prepláca poisťovňa.

GABRIEL PAVELEK, ORL – lieky za 2 800 449 Sk

„Súhlasím, že náklady na lieky sú privysoké. Nie som si však vedomý, že by som poškodzoval poisťovňu. Podľa tabuliek by malo byť v okrese Trnava lekárov s mojou odbornosťou šesť, ale sme len traja. Ročne mávam asi 12-tisíc ošetrení z toho polovica odchádza s receptom. Hneď ako sa na trhu objaví lacnejší variant originálneho lieku s totožným obsahom, prejdem naň.“

SkryťVypnúť reklamu

MILAN GAJDOŠ, urológ – lieky za 4 576 405 Sk

Urológ Nemocnice s poliklinikou v Piešťanoch predpísal v treťom štvrťroku 2001 lieky za 1148 korún na jedného pacienta. Slovenský priemer je však len 557 korún. Riaditeľ trnavskej regionálnej pobočky VšZP Vojtech Stanislavský však hovorí, že ani u neho, ani u Paveleka a Dobrovodského kontrola nezistila porušenie zákona alebo iného právneho predpisu.

ZUZANA PETROVIČOVÁ, gynekologička – lieky za 2 723 787 Sk

„Každý lekár z uvedenej desiatky má pravidelné kontroly. Len ja som za posledné tri roky súkromnej praxe mala štyri hĺbkové kontroly z poisťovní a žiadne chyby v preskripcii liekov sa neobjavili,“ tvrdí odborníčka na gynekologickú endokrinológiu z Banskej Bystrice.

Množstvo predpísaných liekov odôvodňuje takmer tisíckou pacientok nastavených na kontinuálnu klimakterickú hormonálnu liečbu. Len v prípade týchto žien priemerné ročné náklady na jednu pacientku predstavujú 2-11-tisíc. „Keby dnes prišla kontrola z poisťovne, všetky predpísané lieky zdôvodním a stojím si za tým. Každý môže byť omylný, ale princípy liečby a výberu a zmeny preparátov ovládam.“ Petrovičová tvrdí, že je hrdá na to, že sa objavila v top ten. „Hovorí to totiž o mojej práci, a nie o tom, že nič nerobím.“

SkryťVypnúť reklamu

(suš, wm, ger)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu