Podnet na Najvyšší súd podala TV Markíza, ktorá sa o tú istú frekvenciu usilovala tiež.
Podľa právnika TV Markíza Vladimíra Lamačku nie je rozhodnutie licenčnej rady právoplatné. „Rozhodnutie rady nemohlo nadobudnúť právoplatnosť, pretože TV Markíza, jeden z účastníkov správneho konania, sa proti rozhodnutiu odvolala,“ hovorí. „Preto sa TV Markíza odvolala na Najvyšší súd, čo zákon umožňuje.“
Obaja sa cítia ohrození
Podnet na Najvyšší súd poslala TV Markíza 11. decembra, Najvyšší súd doručil verdikt licenčnej rade o pozastavení jej rozhodnutia 15. februára so záverom, že pri okamžitom rozhodnutí vyplynula pre navrhovateľa (Markízu) hrozba závažnej škody pri okamžitom vykonaní rozhodnutia. Preto Najvyšší súd odložil vykonateľnosť tohoto rozhodnutia.
TV Markíza svoje podanie zdôvodňuje aj tým, že rozhodnutím licenčnej rady, ktoré nemusí byť v súlade so zákonom, môže utrpieť majetkové škody v rozsahu 40–60 miliónov korún, v prípade, že celý licenčný proces nebude súdom preskúmaný a JOJ TV bude vysielať.
Vlastník JOJ TV, Česká produkční Invest ČPI to považuje za dramatické ohrozenie svojej investívcie na Slovensku. Jiří Šmejc, predseda predstavenstva Českej produkční 2000, ktorá je 100-percentným vlastníkom, považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu za likvidáciu projektu JOJ TV.
„Do dnešného dňa preinvestovala ČPI v celom projekte 100 miliónov českých korún, celkové záväzky v súvislosti s projektom JOJ TV sú 350 miliónov Kč. Keby sme hodnotili ušlý zisk a stratu zo zhodnotenia projektu, celková suma presahuje 1 miliardu Kč,“ povedal Šmejc pre SME.
Rybníček sa hanbí
ČPI mala pri kúpe majoritného podielu v Mac TV od Horizontu-Slovakia podmienku. že získa tri významné frekvencie, medzi ktorými je aj Žilina.
„Považujem to za bezprecedentný krok a nekalý konkurenčný boj,“ reagoval generálny riaditeľ JOJ TV Richard Rybníček. „Pritiahol som sem zahraničného investora, ktorý tu investoval niekoľko miliónov korún, cítim kus hanby za to, čo sa stalo,“ dodáva. „Dostali sme úplne legálne pridelené frekvencie,“ tvrdí Rybníček.
To, či JOJ TV bude spustená, dnes nikto nevie. „V tejto chvíli vysielame podľa zákona a vysielať aj budeme,“ povedal Rybníček.
Rada svoje stanovisko povie až na najbližšom zasadaní. Predseda licenčnej rady Peter Kováč tvrdí, že pridelenie licencie Mac TV je v úplnom poriadku, uznesenie súdu ho prekvapilo, no bude ho rešpektovať.
Podľa Ernesta Valka, člena licenčnej rady, Najvyšší súd má právo preskúmať rozhodnutia licenčnej rady. „Otázku, prečo to vyšlo až teraz, je treba smerovať k Najvyššiemu súdu,“ dodáva.
Sudkyňa: Ešte uvidíme
„Najvyšší súd v tomto prípade reagoval rýchlo a promptne, rozhodnutie prišlo za tri dni, čo nebýva zvykom,“ povedal Kováč. Napríklad v starej kauze Müller a Pokémoni konanie stále trvá a mnohé rozhodnutia Najvyššieho súdu chodia s niekoľkomesačným oneskorením.
Eva Babiaková, ktorá predsedala senátu Najvyššieho súdu, odmieta akékoľvek obvinenia z ovplyvňovania alebo tlaku. „Osobne nepoznám nikoho z účastníkov konania,“ povedala.
V rozhovore pre denník SME sudkyňa povedala, že si včera vyžiadala spis, ktorý je na generálnej prokuratúre, vyjadrenie rady, ako aj vyčíslenie možných strát od Mac TV. „Po predložení všetkých týchto vyjadrení a ich preskúmaní sa senát k celej veci ešte vráti a dnes-zajtra posúdi, či trvajú dôvody na odklad výkonu rozhodnutia, alebo či tieto dôvody pominuli,“ povedala.