Únos reportéra amerického denníka The Wall Street Journal Daniela Pearla v Pakistane urýchlil v americkej vláde zmenu postupu voči únoscom. Vláda sa odteraz bude zaoberať únosom každého Američana, nielen vojaka, štátneho úradníka či politika. Zasiahnuť môžu v niektorých prípadoch aj ozbrojené komandá a ruší sa zákaz vyplatenia výkupného.
Zmenu schválil prezident George Bush výnosom. Odteraz bude mať aj radový Američan rovnakú cenu ako ľudia slúžiaci vláde. Ak únoscovia unesú turistu z USA, americké veľvyslanectvá v spolupráci s miestnymi úradmi podniknú okamžite akciu na jeho oslobodenie.
Spôsob, akým zakročia, sa však bude líšiť. Ak unesú Američanov, ktorí plnia špeciálne úlohy vo zvláštnych podmienkach, môže sa v budúcnosti veľmi ľahko stať, že Pentagon použije na ich oslobodenie aj ozbrojené komandá.
Novinkou je aj možnosť, ktorá sa doposiaľ nevyužívala: ak budú chcieť rodiny alebo organizácie zaplatiť za uneseného Američana požadované výkupné, budú tak môcť urobiť. Vláda si však vyhradzuje právo, že zaplatením výkupného a oslobodením uneseného sa prípad nekončí.
Naďalej síce zostáva v platnosti zásada „žiaden obchod, žiadne ústupky“, ale teraz sa to vysvetľuje po novom. Únoscovia musia byť chytení a postavení pred súd. Spravodlivosť sa stáva odstrašujúcim prostriedkom, ktorý má potenciálnych únoscov odradiť od ich činov.
Detaily postupu či opis prípadných akcií sa majú držať v tajnosti.
Na nových opatreniach sa začalo pracovať po 11. septembri. Minister obrany Donald Rumsfeld sa spočiatku staval proti, pretože mal dojem, že nový postup môže zvýšiť „trhovú cenu“ unášaných Američanov. Minister zahraničia Colin Powell a prezidentova poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová sa však zaručili, že akcie budú prísne utajené a únoscovia nebudú môcť nikdy ujsť prenasledovaniu a spravodlivosti. Rumsfeld potom ustúpil.