Slovart, Bratislava 2005, preklad Ján Štrasser
Je až neuveriteľné, akú atmosféru dokáže Isaak Babeľ vo svojich poviedkach vykúzliť. Čitateľa dokáže preniesť do deja z pred sto rokov už po niekoľkých úvodných vetách. Príbehy zo židovskej Odesy a Paríža sú plné pravého nepančovaného života s krutosťou, násilím, ale aj úprimnou láskou a nehou, v ktorom je krv krvou, bozk bozkom a rubeľ majetkom. Babeľove poviedky vyžarujú zvláštne fluidum aj vďaka jazyku s prvkami jidiš a ukrajinčiny, ktoré sa miešajú s normálnym i lyricky obrazným literárnym jazykom.
Agatha Christie: Trinásť záhad
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005, preklad
V jeden večer sa v dome slečny Marplovej stretne pestrá spoločnosť. Atmosféra je ako stvorená na rozprávanie tajomných príbehov o záhadných úmrtiach. Každý z hostí môže prispieť svojou troškou do mlyna. Skoro všetci sa vo svojom okolí stretli so smrťou očividne spojenou s hrdelným zločinom. V útulnej izbe sa dá každý pri riešení predostretej záhady strhnúť vlastnou teóriou. Nemal by však zabúdať na hostiteľku nenápadne sediacu v kresle pri kozube, ktorej brilantný mozog a triezvy úsudok poskytne zakaždým prekvapujúco jasné logické riešenie.
Marián Hatala: Životopis každodenností
RECO-YAK, Senica 2005
"Jedného dňa / dobre vyrozprávaní ľudia / zmĺknu: / pochopia / že už všetko povedali // jedného dňa / zle vypočutí ľudia / zmĺknu: / pochopia / že sa nikdy nevymlčia / z toľkého nepochopenia." Túto a ďalších štyridsaťštyri básní ponúka Marián Hatala vo svojej šiestej zbierke.
Toni Morrisonová: Láska
Ikar, Bratislava 2005, preklad Jarmila Samcová
V útlom románe nájdeme vraždu, podpaľačstvo, zohavenie mladého dievčaťa, fetišizmus, pedofíliu, znásilnenie tlupou tínedžerov a zneužitie mladistvých, prostitúciu, vydieranie, sadomasochizmus, defenestráciu i rozzúrený dav zaháňajúci sa vedrom ľudských výkalov. Ohavnosti však Morrisonová vyvažuje v každom svojom diele i láskavosťou. Tentoraz je to pekný vzťah medzi starými rodičmi a vnukom. Cez mikrovesmír rodinnej ságy píše o čiernej Amerike. Na rozdiel od predchádzajúcich románov, tento príbeh nie je o farbe pleti, ale o spoločenskom postavení, priateľstve, závisti a posadnutosti.
Kornel Földvári: Päťadvadsať. Kniha o slovenskej karikatúre
Koloman Kertész Bagala, L.C.A. Publishers Group, Bratislava 2005
"Pre schopnosť zanechať svojou obraznou rečou dlhodobú stopu v ľudskom vedomí, reagovať na jeho túžby a negácie, vyjadrovať jeho predstavy, karikatúra je a ostáva možno epizódnym, no výrazným spolutvorcom modernej civilizácie. Treba jej však poskytnúť priestor na dialóg. Tak ako praveký človek obdivoval prvé karikatúry na stenách altamirských jaskýň, čerpal z nich emócie a informácie, dnes by mali byť samozrejmou zložkou sveta nášho súčasníka," píše v úvode autor. A slovom i obrazom predstavuje dvadsaťpäť slovenských karikaturistov.
David Burnie: Kráľovstvo života. Všeobecná encyklopédia prírody
SPN - Mladé letá, Bratislava 2005, preklad Vladimír Kováč
Veľká encyklopédia života v prírode na našej planéte je nezvyčajne rozsiahla nielen formátom, ale aj množstvom textu a nádherných farebných fotografií aj ilustrácií. Zahŕňa základné kapitoly o vzniku života na Zemi, o vývoji jednotlivých druhov, o rastlinnej a živočíšnej ríši. Obsahuje však aj kapitoly z oblasti ekológie, spolunažívania človeka s prírodou vo všeobecnosti a o životných formách v špeciálnych prostrediach, akými sú dažďové lesy, púšte, jazerá, rieky, oceány, koralové útesy, jaskyne, ba aj mestá a veľkomestá. (ba)